Чергова порція лайна від Київстара

Десь пів року тому купив собі телефон з інтернетом і почав попадатися на різні уловки Київстара і власні загони. Мав Нокію 11 кілька років і не гриз собі голову, але без мобільного інету вже стало ніяк. Почав користуватися інтернетом XL від Київстара. І почалися в мене всілякі непередбачувані зняття грошей траплятися. То телефон перегружу і він вже через інакшу точку доступу поліз в інтернет, то програма на ноуті OVI сама через блютуз зайде в телефон і через інакшу точку доступу підключить інтернет, а тут бац антивірус оновився і 20-ти гривень нема. Ну і тому подібне, в загальній сумі десь 100 гривень вилетіло в трубу за пів року. Я не особливо плювався через це все, бо в принципі, погоджуюсь, що через свій нубізм попадався, проте хочу висловити своє «Фе» оператору, який не може зробити все просто і не розставляти таких уловок. Я ж користувач, а не дипломований спеціаліст за спеціальністю «не попадись на знімання грошей через незнання нюансів роботи Київстару, які не афішуються»

Але ситуація, яка сталася сьогодні привела мене в шок. Саме за неї хочу розповісти, щоб ви не попадалися також.

Я використувую тарифний план «djuice Бомба» і писав нещодавно в блозі, що «Бомба» 1-го Березня стала дорожчою, але приємним моментом стало щоденне надання 5-ти акційних мегабайт доступу в інтернет. Вже тоді я писав в тій статті, що багато людей попадеться і заюзають понаднормовий трафік, який коштує невиправдано дорого.
От чому не зробити дисконект примусовий, щоб люди не попадались?

І от я потратив гроші знов на вітер. Але вся суть в тому, що на рахунку ще залишилось майже 1,5 МБ, а їх довбанута білінгова система почала жерти з мого рахунку гроші по повній програмі.

Подзвонив до оператора і вияснив, що їх білінгова система резервує наперед мегабайт інтернету при кожній сесії, якщо користуватися Opera Mini, про те що в мене якісь там незавершені сеанси, про те що грошей назад я не отримаю. Ну все стандартно, як завжди, черговий раз попався. Викладаю запис розмови з оператором, там все можете почути самі, щоб довго я не писав тут.

[audio:http://paschenko.org.ua/downloads/kyivstar.mp3]

А ще окрему купку гівна, хочу передати компанії Київстар, за те що вона щомісяця знімає з мене гроші (0,5-2грн) за невідомі послуги, про які самі оператори навіть не знають. Пояснюють, що це можливо за вхідні повідомлення від Приватбанка. Це знімання щомісячне виявив випадково, моніторячи витрати в системі «мій Діджус». Знімаєм гроші, а за що, того і самі не знаєм.

Одним словом, компанія Київстар знімає гроші на всяких уловках дурнуватих і псує свою репутацію, принаймні в моїх очах (пригадалось по-ходу примусове увімкнення безкоштовного Діджинглу, а потім тихий перехід того Діджинглу на платну основу. З понтом, ми ж попередили sms-кою про перехід на платність. Думаю, що ще й зараз доять тих хто не прочитав те смс, або не вміє читати латиницею, як одна бабуся знайома).

Не подобається? — не користуйся. Воно то так, але приходиться миритися і штурмити операторів регулярно, з всяких Г, вибирати краще. Всякі Лайфи, МТСи і Білайни теж не кращі.

Ну і на завершення розкрию ще одну уловку, на яку теж неодноразово попався : В проміжку 00:00год — 03:00год в тарифі djuice «Бомба» ви розмовляєте не по 10 коп/хв, а по більше 50-ти копійок в хвилину і користуєтесь не безкоштовними мегабайтами інтернету, а по повній програмі (вроді 10 грн за мегабайт).

З думкою про Вас називається все це.

1 557 коментарів до “Чергова порція лайна від Київстара”

 1. Я собі підключив мобільний інтернет від Укртелеком. Хоч плачу 60 гривень у місяць але гроші додаткові ніякі не знімає. А mts i djuice тільки для дзвінків.

  Відповіcти
 2. В мене інет мобільний для того щоб вбити час, коли десь в маршрутці, в черзі, в дорозі, в гостях, …

  Київстар певно побачив, що користувачам з OPERA MINI 5 Мб вистачає на цілий день і вирішив якось заробляти все-таки, а не надавати інет безкоштовно. Придумали оці мультисесії з OPERA MINI, адже користувач не може проконтролювати оці нюанси і з нього можна дерти гроші не задумуючись.

  Вчора в мене знов зняло 7 грн, а на рахунку ще залишилось 4 безкоштовні мегабайти. 2 дні підряд луплять з мого рахунку гроші, при тому залишаються безкоштовні мегабайти.

  Цікаво, що раніше такого жодного разу не помічав. Молодці, підкрутили систему білінга з думкою про нас. Я вже знаю, що не один це замітив, є і інші люди, які помітили аналогічну картину.

  Відповіcти
  • Так, цікаві зміни, я їхнім нетом користувався ще того року восени, тоді 1 мегабайт коштував півтори гривні.

   Відповіcти
 3. Користуючись далі інтернетом через браузер Opera Mini, не використовуючи повністю обсяг акційних мегабайт, коректно завершуючи сесію, перезавантажуючи телефон після кожного сеансу інтернету, Я і далі спостерігаю як Київстар краде гроші з рахунку.

  Дзвінки до оператора нічого не дають, там мені розказують про одночасне відкриття кількох сесій і некоректне завершення сесії. Я їм у відповідь кажу, що я вже вкурсі та все роблю коректно. Ну а вони на своєму стоять.

  Я ніяк не можу довести свою правоту, а вони продовжують надалі смикати гроші з мого рахунку, замість зняття акційних мегабайт. Не хочу тут виражатися, але Київстар справжні дибіли в цій ситуації, так підло знімати гроші мало б бути соромно.

  Відповіcти
 4. Хм,нюанс він помітив:-) цей нюанс потрібно було не помічати на рахунок Бомби,а у важно слухати умови,перед тим як підключити тариф,де чітко вказано,що “бонусні хвилини та МБ нараховуються в період з 00 по 03″… + є спеціальна комбінація *112# для перевірки хвилин і МБ. А паралельна сесія може включатись ще і в тих випадках,коли ,не дочекавшись завантаження сторінки,яка зараз відкривається, переходити на іншу по посиланню…

  Відповіcти
 5. Дещо не в тему:

  Київстар хороший… оператор мобільного зв’язку, але це все.

  В мене багато років, всю дорогу одна сімка від київстару, затерта вже ace&base І мене надалі влаштовує якість зв’язку і стабільність тарифу (я навіть хз який в мене тариф, головне нічо не стрибає).
  Мої друзі та родичі змінили вже купу сімок за цей час, пригали на лайф в свій час і на білайн потім, “тому що вигідно”, але щоразу це закінчувалось розчаруванням.
  А в мене київстар і мене нічо не *бе)
  В мене ніколи ніякого спаму від київстару, я ніразу не звертався в службу підтримки, декілька років тому мене автоматом включили в програму лояльності і віддають якісь там відсотки з витраченого, котрі щороку зростають.

  Але, натомість я ніколи навіть ммски не юзав, мовчу вже про інтернет. Бо знаю там вже на*обують добре. Просто це вже зовсім інші підрозділи київстару. Навіть діджус вже інша історія.

  Відповіcти
  • Інші не інші, але нехай перестануть дурити. Шкода, що не натрапив на цю інформацію раніше. Вже і мене “бомба” розбомбила. Вкрали 27 грн. за начебто паралельні сесії. При тому що залишився ще майже мегабайт. На іншому тарифному плані такого ніколи не було, а там і по 3 сесії бувало. А те, що написали з 0 до 3 ночі йде нарахування інтернету, це вже після моїх неодноразових скарг. Бо до цього писало, що лише тарифні хвилини нараховує, а про інтернет нічого не було вказано. І почали мені інтернет тоді нараховувати майже відразу в 12 ночі. 

   А зараз взагалі при оновленні міні опери через безкоштовний вай-фай програма “мобільні яндекс карти” перехопила запит на оновлення та відіслала сама без мого відома смс на короткий номер 4161. Відразу зняло 30 грн., а за що, я так і не зрозумів. Нахер викинув і ті мобільні
   яндекс карти, і ту міні оперу і цей київстар.

   P.S. Автор, зроби щось із сайтом – при написанні посту він буксує як козел і вантажить комп не по дитячому 69-70% CPU. Я розумію, що ти хочеш і сайт популярний мати, і на людьских компах лазити в той час, поки люди щось тут пишуть-читають, але ж не так нагло це роби!

   Відповіcти
   • Цікаво, як то сайт так загружає комп? Ніби не важкий, скриптів і флешу обмаль. Можна поконкретніше як Ви визначили, що саме цей сайт є причиною завантаженості вашого компа, бо в мене 10 відсотків проца зараз завантажені, а відкрито і цей і ще десяток сайтів у чотирьох браузерах одночасно.

    Відповіcти
 6. На андроіді мона однією кнопкою вирубати технічну можливість телефону використовувати мобільний інет. Дуже зручно.

  Відповіcти
 7. Чого тут писати, робіть як я – письмову скаргу в найближче відділення Київстару і всі діла. Нехай вони бачать скільки в них незадоволених клієнтів. Чесно дуже хочеться, щоб хоч Київстар залишився чесним оператором. Бо інакше дійсно хоч не користуйся…

  Відповіcти
  • Я вважаю, що та скарга, аналогічна дзвінкові оператора. Поговорив, пожалівся, тобі сказали що ти не прав, хоча так насправді не є. А дальше до керівництва ні скарга ні дзвінок не дійде. Найбільш дієвими методами є перехід до іншого оператора. Тому в Україні майже кожен має по кілька сімок.
   Нещодавно товариш розказував, що знов на Бомбі вкрали 2 дні підряд по кілька гривень. Це його вже дістало і він перейшов на Лайф «Шалений день»

   Відповіcти
 8. Був на контракті в Київстарі. Скарги писав кожен місяць по декілька штук. Так ні одну і не розглянули. Відношення в центрі обслуговування – дуже хамське. Зараз діджус безлім, майже кожен місяць знімаються то 40 грн за інтернет, яким не користувався, цього місяця просто підчистили все до 0.00, оператор сказав що за традиційний доступ до інтернету, яким я не користувався. І ні кому там не докажеш
  київстар тримає абонентів за ЛОХів

  Відповіcти
 9. ОСТОРОЖНО ВОРЫ!!! БИЛАЙН ВО ГЛАВЕ КИЕВСТАРА— ОТКЛЮЧАЮТ НОМЕРА ТУПО И БЕСПРИДЕЛЬНО МОЙ НОМЕР 068 5037650 ЛЕЖАЛ СЕБЕ ТИХО НИКАВО НЕТРОГАЛ ЗВОНКИ БЫЛИ В ПРОШЛОМ МЕСЯЦЕ А ОНИ ОТКЛЮЧЛИ ((((((((((((( СУКИ ВАЩЕ СТРАХ ПОТЕРЯЛИ

  Відповіcти
 10. Схожа ситуація і в мене. З того часу як почали нараховувати безкоштовні мегабайти для доступу в інтернет (в Djuice вже 10 мегабайт), частенько заходив через міні Opera і завжди було все почесному, але нещодавно, бачу по коментарях, що не мене одного, кинули – 7 гривень як і не було! Не багато, але дуже неприємно. Хочеться зацідити в пику голові товариства Київстар за такі “казуси”! Не буду більше заходити з телефона принципово!

  Відповіcти
  • Я перейшов на Лайф «шалений день». 40 МБ дають щодня безкоштовно. І ніяких проблем не відчуваю.

   Відповіcти
 11. Подзвонив до оператора і вияснив, що їх білінгова система резервує наперед мегабайт інтернету при кожній сесії, якщо користуватися Opera Mini, про те що в мене якісь там незавершені сеанси, про те що грошей назад я не отримаю.* Теж таке саме було, звонив, казв ,пофіг, грші ніхто ніякі не вернув, хоч й лишалися мегабайти на рахунку

  Відповіcти
 12. заходжу на карту з комунікатора… пару хвилин роботи … виходжу з програми,перевіряю стан рахунку – по нулях,а було 100 грн.!!!Інтернет трафік краде гроші з рахунку моментально …не важливо скільки було на рахунку коштів… і то вже не перший раз ,оператор -київстар!!!Виключив інтернет в телефоні взагалі … так і не з”ясував за що так бриє гроші з рахунку…чи програми в телефоні,чи оператор за інтернет-трафік?

  Відповіcти
  • А я вже давно перейшов на Лайф «Шалений день» + послуга безлімітний інтернет за 15 грн на місяць і користуюсь інетом скільки влізе, ні в чому себе не обмежую в мережі. Жодного разу не було якихось знімань грошей незрозумілих. Ще й щодня 40 смс безкоштовних на всі оператори українські.

   Відповіcти
 13. Доброго дня. Мене звати Наталя, хочу сказати своє фе, щоб не гірше. З рахунку домашнього інтернету Київстар перерахували собі бонуси, зламавши при цьому пароль і логін. Оператор нічим не може допомогти, а можливо це і сам Київстар собі таким промишляє. Після такого випадку з цією фірмою взагалі не хочу мати нічого спільного, хоча і користуюсь номером вже років 10. Тепер я зроблю висновки не в кращу сторону Київстару і усім буду не радити цих шахраїв.

  Відповіcти
 14. Хто не в курсі, київстар колись був у власності Кучми&Сo, а близько 1-2 років назад його продали Білайну. Після цього і почалось це все лайно, що з домашнім інтернетом, що з тарифними планами. Ну не буде щастя для українців від москаля. Київстар – лайно. Я був щасливим його користувачем ще з 2002 року (більше 10 років!), а тепер змушений міняти і мобільний і номер і провайдера інетрнету, бо неможилво далі терпіти таке відношення до клієнтів. А колцентри це взагалі окрема тема, хто має друзів чи знайомих хто там парцював, то умови там взагалі не людські. Одним словом – Київстар це проросійська корпорація, яка нік не заціквлена у покращенні життя простих українців, тмоу їх потрібно виживати з нашого ринку.

  Відповіcти
 15. Ой,це не дивина, чесно кажучи…Я користувалася Діджус від самих його початків тому що в Карпатах тільки це є в наявності,та переїхавши до міста,а особливо за останній рік я побачила страшні крадіжки і просто “виправдане” здирництво коштів з рахунку.Я взагалі не слухаю їхніх акцій,там чим більше обіцянок тим більше крадіжок завуальованих.Це ніяке не розчарування з вашого боку бо з розчаруванням можна справитись,це обурення за те,що вкрадуть і ще вас винним зроблять!У мене було це неодноразово і гроші ну прлсто щезали з рахунку і я вирішила,що з мене досить і перейшла у мережу лайф,з якої я можу спокійно подзвонити за низькими тарифами як на домашні так і на Київстар,там все дзеркально ясно,гроші які є так і стоять,ніде не зникають по взмаху чарівної палочки…!Інтернет замовляєте і за 30грн.по 100Мб. в день це неможливо навіть використати,немає уловок,професіонали.А ці от,дебіли що раз далі так більше наглості і ще з мене дуру роблять.Як інтернет то інтернет,жодної резервації,не вірте бо потім платите по 10-кратних тарифах навіть якщо подзвоните на номер з мвоєї мережі,і не замітите,що щось у вас десь щезло.Я не люблю коли з мене роблять дуру,тим більше я приносила їм хороший прибуток прибуток. Київстар,відмовилась раз і назавжди бо мене вже від них теліпає!І не жалію,бо я не збираюсь оплачувати їхні рекламні ролики з відомими людьми зі своєї кишені.І всім це раджу,бо вони с… зажирували!

  Відповіcти
 16. Здраствуйте! Звертаюсь до директора Ігоря Литовченка! Шановний, я Вас прошу більше приділити увагу населенню та своїм працівникам! Дуже погана зона покриття мережі в с. Телелинці, Жмеринський р-н., Вінницька обл. На прохання жителів населеного пункту не реагуєте вже близько 3-х років. Громадою будемо звертатись до суду. З повагою сільський голова.

  Відповіcти
 17. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My blog covers a lot of the same topics
  as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Superb blog
  by the way!

  Відповіcти
 18. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

  Відповіcти
 19. Can I just say what a comfort to uncover somebody who truly understands what they
  are discussing on the web. You definitely know how to bring a problem to light
  and make it important. More people need to look at this and understand this side of the story.
  It’s surprising you aren’t more popular since you most certainly
  have the gift.

  Відповіcти
 20. Unquestionably consider that which you said. Your favourite reason appeared to be on the net
  the simplest factor to bear in mind of. I say to
  you, I certainly get irked even as other people think about worries that they plainly don’t realize about.
  You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing with no need side
  effect , folks could take a signal. Will likely be again to
  get more. Thanks

  Відповіcти
 21. We stumbled over here coming from a different page
  and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking over your web page repeatedly.

  Відповіcти
 22. Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a
  blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same
  topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

  Відповіcти
 23. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you create this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very
  own website and would love to know where you got this from or what the theme is called.
  Appreciate it!

  Відповіcти
 24. I’m really impressed along with your writing skills and also with the
  format in your blog. Is this a paid topic or did
  you customize it your self? Either way stay up the excellent
  quality writing, it’s uncommon to look a nice weblog like
  this one today..

  Відповіcти
 25. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker
  who was conducting a little research on this.
  And he in fact ordered me lunch due to the fact that I
  stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time
  to talk about this matter here on your web site.

  Відповіcти
 26. Definitely believe that which you stated. Your favourite justification appeared to be
  on the web the simplest factor to keep in mind of. I say
  to you, I definitely get annoyed whilst other people think about concerns that they just
  do not understand about. You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side effect ,
  people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 27. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to
  get that “perfect balance” between user friendliness and
  appearance. I must say that you’ve done a awesome job with this.
  Additionally, the blog loads super fast for me on Opera. Exceptional Blog!

  Відповіcти
 28. Good day I am so delighted I found your blog, I really
  found you by accident, while I was searching on Bing for something else, Regardless
  I am here now and would just like to say thanks a lot for
  a incredible post and a all round thrilling blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read
  through it all at the minute but I have saved it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep
  up the excellent job.

  Відповіcти
 29. After checking out a few of the articles on your web
  page, I really appreciate your technique of writing a blog.
  I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.

  Please check out my web site too and let me know
  how you feel.

  Відповіcти
 30. Very good site you have here but I was wanting to know if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics
  talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Kudos!

  Відповіcти
 31. You’re so cool! I don’t believe I’ve truly read anything like that before.

  So great to find somebody with a few genuine thoughts on this
  subject. Seriously.. thanks for starting this up.
  This website is one thing that’s needed on the web, someone with a
  bit of originality!

  Відповіcти
 32. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thank you!

  Відповіcти
 33. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re
  just too great. I actually like what you’ve acquired
  here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

  Відповіcти
 34. Just desire to say your article is as amazing.
  The clearness for your submit is just great and that i can suppose you’re knowledgeable in this
  subject. Well with your permission let me to snatch your RSS feed
  to stay up to date with imminent post. Thank you a million and please keep up the gratifying work.

  Відповіcти
 35. The appraisal is incredibly interesting. If you want to learn agen slot online, I
  propose playing regarding reliable situs
  slot deposit pulsa sites. As you can obtain big victories and
  get several affiliate marketer winnings. If you wish to play, you
  are able to heterosexual stick to the link below.
  The hyperlink can be a video port web site that may be frequently used
  amongst Indonesian online players.

  Відповіcти
 36. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly I’m
  looking for. Would you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of
  the subjects you write about here. Again, awesome web log!

  Відповіcти
 37. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that
  automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

  Відповіcти
 38. What i don’t understood is actually how you are no
  longer actually a lot more smartly-liked than you may be right now.
  You’re very intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this matter, made me individually consider it
  from a lot of various angles. Its like men and women aren’t
  interested until it’s one thing to do with Girl gaga! Your individual
  stuffs excellent. All the time take care of it up!

  Відповіcти
 39. You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be actually something that I think I
  would never understand. It seems too complicated and very
  broad for me. I’m looking forward for your next
  post, I’ll try to get the hang of it!

  Відповіcти
 40. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you
  get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?

  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

  Відповіcти
 41. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m
  impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such
  info a lot. I was seeking this certain information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

  Відповіcти
 42. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people
  think about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Відповіcти
 43. Thanks for your personal marvelous posting!
  I seriously enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come
  back in the future. I want to encourage yourself
  to continue your great job, have a nice weekend!

  Відповіcти
 44. Hi, There’s no doubt that your blog could be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping
  issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!

  Aside from that, great site!

  Відповіcти
 45. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will
  be tweeting this to my followers! Outstanding blog and brilliant design and
  style.

  Відповіcти
 46. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is magnificent blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

  Відповіcти
 47. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to
  be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you,
  I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect ,
  people could take a signal. Will probably be back to get more.

  Thanks

  Відповіcти
 48. Your analysis can be very interesting. If you want to experience slot deposit
  pulsa, I recommend playing after respected judi slot online personal blogs.
  As you can gain big advantages and obtain certain payouts.
  If you would like to learn, you may straight the actual website link here.
  The hyperlink can be described as situation web
  page which may be frequently employed among Indonesian players.

  Відповіcти
 49. Hi I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I was browsing
  on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and
  would just like to say thanks for a marvelous post and a all
  round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked
  it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a lot more, Please do keep up the awesome work.

  Відповіcти
 50. Can I simply just say what a comfort to discover a person that truly knows what they are talking about
  on the internet. You certainly realize how
  to bring a problem to light and make it important. More and more
  people really need to read this and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular given that you
  definitely have the gift.

  Відповіcти
 51. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through
  some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

  Відповіcти
 52. My brother recommended I would possibly like this blog.

  He was entirely right. This post truly made my
  day. You can not consider just how a lot time I had spent for this information! Thanks!

  Відповіcти
 53. What i don’t understood is in truth how you’re not actually a
  lot more well-favored than you may be right now. You are very intelligent.

  You recognize therefore considerably on the subject of this matter, made me
  in my view imagine it from a lot of numerous angles.
  Its like women and men aren’t fascinated until it is one thing to accomplish
  with Girl gaga! Your individual stuffs great. Always
  care for it up!

  Відповіcти
 54. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.

  I really hope to view the same high-grade
  blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing
  abilities has motivated me to get my own site now 😉

  Відповіcти
 55. Unquestionably consider that that you stated. Your favorite reason seemed to be at the
  internet the easiest factor to consider of. I say to you,
  I definitely get irked at the same time as other folks consider concerns that they just don’t recognize
  about. You managed to hit the nail upon the highest and
  defined out the entire thing without having side effect , other people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

  Відповіcти
 56. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside
  case you shield this increase.

  Відповіcти
 57. It’s perfect time to make some plans for the longer term and it is time
  to be happy. I have read this submit and if I may just I want to counsel you few fascinating issues
  or advice. Perhaps you can write next articles regarding this
  article. I wish to learn more things about it!

  Відповіcти
 58. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 59. Its like you read my mind! You appear to understand a lot about this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I think that you simply could do with a few p.c.
  to force the message house a bit, however instead of that, that is
  great blog. A great read. I will definitely be back.

  Відповіcти
 60. Hello there, I found your blog by way of Google whilst searching for a comparable topic, your web site got here up,
  it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was aware of your weblog via Google,
  and found that it is truly informative. I’m going to be careful for brussels.
  I will be grateful if you happen to proceed this in future.
  A lot of folks will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 61. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.

  I can’t wait to read much more from you. This is actually a great website.

  Відповіcти
 62. I think that everything published made a great deal of sense.
  However, what about this? suppose you typed a catchier post title?

  I ain’t saying your content isn’t solid, but what if you added a
  headline that makes people want more? I mean Чергова порція лайна від Київстара — блог Максима Пащенко is a little
  vanilla. You could glance at Yahoo’s home page and see how they
  create article titles to get people to click. You might add a related video or a related pic or two to grab people interested about what you’ve
  written. In my opinion, it might make your blog a little bit more interesting.

  Відповіcти
 63. Appreciating the commitment you put into your website and detailed information you offer.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  Відповіcти
 64. Its like you read my mind! You seem to know
  so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is fantastic blog. A great read.
  I will certainly be back.

  Відповіcти
 65. Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you’re a great author. I will make certain to bookmark
  your blog and will eventually come back at some point.
  I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice day!

  Відповіcти
 66. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user
  friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a awesome job
  with this. In addition, the blog loads very quick for me on Firefox.
  Superb Blog!

  Відповіcти
 67. Hey there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers

  Відповіcти
 68. Just desire to say your article is as astounding.
  The clarity to your publish is simply excellent and i could think you
  are knowledgeable in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your
  RSS feed to stay updated with coming near near post. Thank you one million and please carry on the
  rewarding work.

  Відповіcти
 69. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be really appreciated!

  Відповіcти
 70. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really great posts and I believe I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Thank you!

  Відповіcти
 71. I am really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A handful of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any tips to help fix this issue?

  Відповіcти
 72. Your assessment is incredibly interesting. If you want to
  experiment with bandar slot, I would recommend playing upon trusted slot resmi websites on the net.
  As you can gain big gains and obtain assured pay-out probabilities.

  If you would like to see, it is possible to heterosexual click here00 listed below.
  The web link is mostly a position blog page that is certainly often used amongst Indonesia the gamers.

  Відповіcти
 73. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult
  to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a superb job with this.

  Also, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Superb Blog!

  Відповіcти
 74. Today, while I was at work, my cousin stole my apple
  ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is
  now broken and she has 83 views. I know this
  is completely off topic but I had to share it with someone!

  Відповіcти
 75. Hey are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 76. You’re so interesting! I don’t suppose I’ve read something like this before.
  So nice to find somebody with a few original thoughts on this topic.
  Really.. thank you for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

  Відповіcти
 77. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the
  same results.

  Відповіcти
 78. I’m very happy to uncover this great site. I wanted to
  thank you for your time for this particularly wonderful read!!
  I definitely really liked every little bit of it and i
  also have you saved to fav to look at new stuff in your
  website.

  Відповіcти
 79. Hi there, I found your site via Google while searching for a related topic,
  your site came up, it seems to be good. I’ve bookmarked
  it in my google bookmarks.
  Hi there, simply turned into alert to your weblog through
  Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate in case you continue this in future.
  Numerous other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 80. Greate pieces. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have performed a fantastic job. I will certainly
  digg it and individually recommend to my friends. I am confident they
  will be benefited from this web site.

  Відповіcти
 81. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding
  one? Thanks a lot!

  Відповіcти
 82. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

  Відповіcти
 83. Hi there, I found your blog by way of Google even as searching for a comparable subject, your web site came up, it looks great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just changed into alert to your weblog through Google, and found that it is really informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful when you continue this
  in future. Numerous people will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 84. I think that everything published made a ton of sense.
  But, what about this? suppose you composed a catchier title?
  I am not saying your information isn’t solid,
  however suppose you added a title that makes people desire more?
  I mean Чергова порція лайна від Київстара — блог Максима Пащенко is kinda plain. You could glance at Yahoo’s front page and see how they write news titles to
  grab people to open the links. You might try adding a video or a related picture or two to
  grab people excited about what you’ve got to say.

  In my opinion, it might make your website a little livelier.

  Відповіcти
 85. May I simply just say what a comfort to uncover a person that truly understands what they are talking about on the net.
  You definitely know how to bring a problem to light and make it important.

  More people really need to check this out and understand this
  side of your story. I was surprised you are not more popular since you
  most certainly have the gift.

  Відповіcти
 86. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would
  like to find out where u got this from. thank you

  Відповіcти
 87. What i don’t realize is in truth how you are now not actually a lot more neatly-appreciated than you might be now.
  You are so intelligent. You understand thus significantly in the case of this matter, produced me in my opinion imagine it
  from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Woman gaga!

  Your individual stuffs excellent. All the time care for it up!

  Відповіcти
 88. I am now not certain the place you’re getting your information, however great topic.

  I needs to spend a while learning more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I used to be looking for
  this information for my mission.

  Відповіcти
 89. Hello I am so excited I found your webpage, I really found
  you by error, while I was researching on Google for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say thank you for a fantastic post and a all round
  exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job.

  Відповіcти
 90. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several
  e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me
  from that service? Thank you!

  Відповіcти
 91. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot
  of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

  Відповіcти
 92. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I
  had to tell someone!

  Відповіcти
 93. Hey there! I know this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog such as yours
  require a lot of work? I am completely new to blogging but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and
  feelings online. Please let me know if you have any kind of
  recommendations or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

  Відповіcти
 94. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re
  just too wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep
  it sensible. I cant wait to read much more from you.
  This is really a great website.

  Відповіcти
 95. Excellent post. I was checking continuously this blog
  and I am impressed! Extremely helpful information specially the remaining
  phase 🙂 I care for such information a lot. I used to be
  seeking this particular info for a long time. Thanks and good luck.

  Відповіcти
 96. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you build
  this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal website
  and would love to know where you got this from or just what the theme
  is named. Kudos!

  Відповіcти
 97. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

  Відповіcти
 98. Hi there I am so happy I found your site, I really found you by error, while I
  was researching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just
  like to say kudos for a tremendous post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal
  more, Please do keep up the superb work.

  Відповіcти
 99. I believe this is one of the so much significant info for me.
  And i’m satisfied studying your article. But should observation on few common issues,
  The web site taste is wonderful, the articles is in reality great
  : D. Good job, cheers

  Відповіcти
 100. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love
  to write some articles for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please blast me an email if interested.
  Thank you!

  Відповіcти
 101. Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

  Відповіcти
 102. Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new project in a community
  in the same niche. Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a marvellous job!

  Відповіcти
 103. Hello terrific website! Does running a blog like this take a great deal
  of work? I have very little knowledge of programming but I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any recommendations or
  techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject
  but I just wanted to ask. Many thanks!

  Відповіcти
 104. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

  Відповіcти
 105. I am not certain the place you are getting your information, however good topic.

  I must spend a while studying more or working out more. Thanks for
  excellent information I used to be in search of this
  information for my mission.

  Відповіcти
 106. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed
  to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think about worries
  that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and
  defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 107. Fantastic items from you, man. I’ve have in mind your stuff previous to and you’re simply too wonderful.
  I actually like what you’ve obtained here, really like what you are
  stating and the way in which in which you assert it.
  You are making it entertaining and you continue to care for to keep it
  sensible. I cant wait to read far more from you.
  That is really a tremendous web site.

  Відповіcти
 108. Hi there! I know this is kinda off topic
  but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest authoring a blog post or vice-versa? My website covers a
  lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot
  me an email. I look forward to hearing from you!
  Fantastic blog by the way!

  Відповіcти
 109. First of all I would like to say superb blog! I had a quick question which I’d
  like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to
  writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin.
  Any ideas or tips? Kudos!

  Відповіcти
 110. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and
  in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and
  even I achievement you access consistently quickly.

  Відповіcти
 111. The review is incredibly interesting. If you need to experience slot
  resmi, I would recommend playing upon respected situs slot
  deposit pulsa niche websites. As you can attain big positive aspects and get given the
  assurance pay-out chances. If you wish to learn, you may right away take a
  peek through on this page. The web link can be a position web page that is certainly often used between Indonesian the members.

  Відповіcти
 112. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is required to get
  set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

  Відповіcти
 113. Have you ever thought about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is
  valuable and everything. However just imagine if you added some great visuals or video clips to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent but
  with pics and videos, this site could definitely be one of the most beneficial in its niche.
  Wonderful blog!

  Відповіcти
 114. It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s time
  to be happy. I have read this submit and if I may just I wish to
  suggest you some fascinating issues or tips. Perhaps you could write
  subsequent articles referring to this article. I want to learn even more things
  approximately it!

  Відповіcти
 115. Do you mind if I quote a couple of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your blog?

  My website is in the very same area of interest
  as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you.

  Cheers!

  Відповіcти
 116. Hey I am so glad I found your web site, I really found you by error, while I was
  looking on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I
  have saved it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up
  the excellent b.

  Відповіcти
 117. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant
  blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to brand new
  updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon!

  Відповіcти
 118. Hi! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established blog like yours take a large amount of work?
  I am brand new to operating a blog however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can share my experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for
  new aspiring bloggers. Thankyou!

  Відповіcти
 119. First of all I want to say wonderful blog! I had a quick
  question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my ideas out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally
  wasted simply just trying to figure out how to begin. Any
  suggestions or hints? Many thanks!

  Відповіcти
 120. Hey there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how
  to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might
  be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share.
  With thanks!

  Відповіcти
 121. Wonderful items from you, man. I have remember your stuff prior to and you’re just extremely wonderful.

  I really like what you have acquired here, certainly like
  what you are stating and the way in which in which you say
  it. You make it entertaining and you still take care of to keep
  it wise. I can not wait to learn far more from you. This is
  actually a wonderful website.

  Відповіcти
 122. I’m not sure where you’re getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

  Відповіcти
 123. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

  Відповіcти
 124. Wonderful goods from you, man. I have remember your stuff prior
  to and you are just too fantastic. I really like what
  you have bought right here, really like what you are stating and the way in which through which you say it.
  You’re making it enjoyable and you still care for to stay it sensible.

  I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.

  Відповіcти
 125. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your website.
  It appears like some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me
  know if this is happening to them as well? This might be a problem with
  my web browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

  Відповіcти
 126. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering
  if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?

  Thanks a lot!

  Відповіcти
 127. Would you like to send thousands, or perhaps
  millions of messages to Instagram users. Do your promotions
  or sales appeal to a targeted audience to achieve results?

  GetBoost is pleased to provide the most effective MASS DM support anywhere around the globe.

  Join thousands of customers who have generated tons of leads, sales, and customers who
  pay through GetBoost.

  * The cheapest prices
  * Fast delivery
  * You can send as much as 1 million messages per day

  The campaign on Instagram with MASS DM works!
  Visit https://bit.ly/massdm1 now and click on the bio link to order or more information.

  Secured Payment Options:
  Paypal Credit Card Crypto

  Відповіcти
 128. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your
  blog? Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having
  one or two images. Maybe you could space it out
  better?

  Відповіcти
 129. First off I would like to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t
  mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out there.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Many thanks!

  Відповіcти
 130. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

  Відповіcти
 131. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never
  understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Відповіcти
 132. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve
  had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

  Відповіcти
 133. Hello very cool site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark
  your website and take the feeds additionally?
  I am happy to seek out so many useful info right here within the post, we want
  develop more techniques on this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

  Відповіcти
 134. With havin so much content and articles do you ever
  run into any problems of plagorism or copyright
  infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all
  over the internet without my agreement. Do you know any methods to help prevent content from being
  ripped off? I’d certainly appreciate it.

  Відповіcти
 135. I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

  Відповіcти
 136. Hi there I am so delighted I found your blog, I really
  found you by error, while I was searching on Google for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say thanks for a tremendous post and a
  all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to look over it all at the moment but I have saved it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.

  Відповіcти
 137. hello there and thank you for your information – I’ve definitely
  picked up something new from right here. I did however expertise some technical
  issues using this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not
  that I am complaining, but slow loading instances times will often affect
  your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your
  respective exciting content. Ensure that you
  update this again soon.

  Відповіcти
 138. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

  Відповіcти
 139. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your
  situation; many of us have developed some nice practices and
  we are looking to exchange methods with others, please shoot me an e-mail if interested.

  Відповіcти
 140. Greetings I am so glad I found your weblog, I really found you by mistake, while I
  was browsing on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers
  for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read much more, Please do keep up the superb b.

  Відповіcти
 141. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you
  an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

  Відповіcти
 142. I am really loving the theme/design of your website.

  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A handful of my blog audience have complained about my site not working
  correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this
  problem?

  Відповіcти
 143. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I
  receive four emails with the same comment. There has to be an easy
  method you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

  Відповіcти
 144. Howdy! This article could not be written much better! Reading through this
  article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this.
  I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a great read.
  Many thanks for sharing!

  Відповіcти
 145. Wonderful blog you have here but I was wanting to know if you knew
  of any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of group where I can get
  advice from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

  Відповіcти
 146. Great work! This is the type of information that should be shared
  around the internet. Disgrace on the search engines for now not positioning this post higher!
  Come on over and talk over with my web site .

  Thank you =)

  Відповіcти
 147. Unquestionably imagine that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to consider
  of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly don’t realize about.
  You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing
  with no need side-effects , folks can take a signal. Will likely be again to get more.
  Thank you

  Відповіcти
 148. May I simply just say what a comfort to discover somebody who genuinely knows what they are discussing
  on the net. You definitely understand how to bring an issue to light
  and make it important. More people ought to read this and understand this
  side of your story. I was surprised you’re not more popular given that
  you definitely possess the gift.

  Відповіcти
 149. Great items from you, man. I have take into account your stuff prior
  to and you’re just too great. I actually like what you have obtained here, really
  like what you’re saying and the best way through
  which you assert it. You are making it entertaining and you continue to take care of to stay it
  wise. I can’t wait to read much more from you.
  This is actually a tremendous site.

  Відповіcти
 150. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am nervous about
  switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 151. Nice post. I was checking continuously this blog and I am inspired!

  Very helpful info particularly the last section 🙂 I maintain such information a lot.
  I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

  Відповіcти
 152. Gute Nordic-Walking-Stöcke sollten sehr leicht sein und den Bewegungsablauf lediglich schwingend unterstützen. Grundsätzlich gilt: Teure Produkte
  sind häufig auch von besserer Qualität. Sportart ist seit einigen Jahren ein regelrechter Outdoor Trendsport.
  Jedoch gibt es manchmal auch günstigere Modelle, die überzeugen,
  wie Sie in unserem Nordic-Walking-Stöcke-Vergleich 2021
  / 2022 sehen können. Ob man untrainiert ist, seine Fitness
  verbessern möchte oder einen neuen Leistungssport sucht:
  Nordic walking eignet sich für fast jeden. Der Sport, der die Rumpfmuskulatur trainiert, aber dabei die Gelenke schont, kann sehr
  leicht erlernt werden. Daher ist die Auswahl dieser auch zählen fürs erfolgreiche Ausüben von diesem Sport.
  Das auffälligste Merkmal sind zwei Nordic-Walking-Stöcke, die obligatorisch dazugehören. In unserem Nordic-Walking-Stöcke-Vergleich 2021 /
  2022 zeigen wir Ihnen daher die besten Produkte, klären Sie über wichtige Kategorien auf, stellen Ihnen beliebte Marken (wie LEKI
  oder Kronenburg) vor und präsentieren Ihnen unseren Nordic-Walking-Stöcke-Vergleichssieger.
  1. Was sind Nordic-Walking-Stöcke?

  Відповіcти
 153. Gute Nordic-Walking-Stöcke sollten sehr leicht sein und den Bewegungsablauf lediglich schwingend unterstützen. Grundsätzlich gilt: Teure
  Produkte sind häufig auch von besserer Qualität. Sportart ist seit einigen Jahren ein regelrechter Outdoor Trendsport.
  Jedoch gibt es manchmal auch günstigere Modelle,
  die überzeugen, wie Sie in unserem Nordic-Walking-Stöcke-Vergleich 2021 / 2022 sehen können. Ob man untrainiert ist,
  seine Fitness verbessern möchte oder einen neuen Leistungssport sucht: Sport eignet sich für fast jeden. Der