Фільтри Яндекса

фільтри в ЯндексіБагато вебмайстрів часто забувають той факт, що мета всіх пошукових систем полягає не в тому, щоб забезпечити сайтам високі місця в пошуку і, як наслідок, дати великий трафік, а в тому, щоб користувачі отримали якісні та релевантні результати пошуку. Як показує досвід, ці цілі часто не збігаються. У пошукових систем є безліч критеріїв фільтрації сайтів, через які багато ресурсів, часом цілком якісні і зроблені для людей, не потрапляють на перші місця пошуку, а часто і взагалі виключаються з видачі.
На жаль, багато фільтрів далекі від досконалості, тому під них потрапляють і цілком нормальні релевантні сайти, створені для людей, і на яких на перший погляд відсутні прийоми, заборонені правилами пошукової системи.

В минулій статті розповідалося про фільтри Google, тепер на черзі фільтри Яндекса. Пошукової системи на другому місці для українців, проте для вебмайстрів, які заробляють на продажу посилань, роль Яндекса є основною, а саме наявність сторінок в індексі та наявність ТІЦ (тематичного індексу цитування).

Найголовніший фільтр – це БАН, повне виключення сайту з індексу. Теоретична узагальнена причина – порушення ліцензії пошуку Яндекса. Але реальних причин може бути безліч, і далеко не всі вони очевидні на перший погляд. Ситуація ускладнюється тим, що немає відкритих і чітких “правил гри”, а служба підтримки Яндекса (Платон Щукін) украй рідко дає конкретні поради і вже точно ніколи не вказує причин накладення бана.
Найбільш ймовірна і поширена причина – пошуковий спам. Найчастіше зустрічається в перенасиченості сторінок сайту ключовими словами. Є хибна думка, згідно з якою чим більша щільність і кількість ключових слів на сторінці, тим краще для позицій сайту. Ця “істина” неактуальна вже багато років. І не просто неактуальна, а ще й дуже шкідлива.
Раніше був поширений прийом заповнення мета-тегів різними ключовими словами, в тому числі такими що не стосуються тематики сайту, але які є популярними (секс, порно і т. п.). Внаслідок цього вплив мета-тегів на пошук було мінімізовано.
Отже, найпоширеніші прийоми внутрішньої оптимізації, які Яндекс може прийняти за пошуковий спам і забанити сайт:

 • Банальне перенасичення тексту ключовими словами і фразами. Найчастіше це буває навмисне, людина пише, вираховує щільність, додає ключові слова; в підсумку виходить, що щільність ніби і, теоретично, прийнятна, а текст виходить нечитабельним. Іноді бувають випадки, коли автор сайту, захоплюючись темою, про яку він пише, ненавмисно перенасичує текст ключовими словами. Тому після написання статті потрібно її обов’язково прочитати, бажано вголос, щоб почути на слух сприйнятність тексту для людей. А перевіряти щільність різними сервісами не варто, це неінформативний показник. Але є й такі, хто як і раніше вважає, що щільність 5% – це запорука присутності в топі …
 • Публікація на сторінках сайту списків ключових слів. Було дуже поширено кілька років тому. Зараз, на щастя, багато хто усвідомлює марність і весь негатив цієї дії. Зазвичай ці списки розміщуються внизу сайту, ледве видним або взагалі невидимим кольором, що, звичайно, ускладнює ситуацію. Деякі «просунуті» вебмайстри розміщують їх вище шапки і заголовків сайту, вважаючи (знову ж, слідуючи поширеній помилці), що чим вище знаходяться ключові слова, тим більший від них ефект для просування. І отримують заслужений бан. Інші ж використовують сучасні методи верстки і розміщують ключі в div-ах, або просто невидимих ​​(display: none), або зі зміщенням за межі екрану. Але робот дивиться код сторінки, а в коді ключів не сховаєш – тому такі методи неминуче призводять до бану.
 • Публікація списків пошукових запитів. Зазвичай пишуть “на наш сайт заходять по таким запитам” або “цю сторінку можна знайти в Яндексі за запитами”. Це класичний варіант пошукового спаму! Так робити категорично не можна. Деякі CMS дозволяють робити це дуже просто, відстежуючи переходи з пошукових систем і автоматично виводячи списки запитів, за якими відвідувачі перейшли на сайт. Цю функцію потрібно відразу відключати. Або, у крайньому випадку, закривати ці блоки від індексації, а посилання в них – від переходів по ним пошукових роботів.
 • Перенасиченість ключовими словами тегів і атрибутів title, h1-h6, alt, meta keywords, meta description і т. п. Не в кількості щастя! І навіть навпаки – переспам може призвести до бану.
 • – Наявність на сайті сторінок, створених спеціально для просування по позиціях і тахих що не містять корисної для відвідувачів інформації, а також численних сторінок з перенаправленнями на інші ресурси.
 • – Наявність взагалі будь-якого прихованого тексту, у тому числі і з посиланнями, створеного не для зручності використання, а для маніпуляції результатами пошукової видачі.

Ознака бану — повне випадання сайту з пошукової видачі. Але не всяке випадання однозначно є баном. Бувають ситуації, коли сайт просто вилетів через проблеми з хостингом, через недосконалість алгоритмів яндекса, через неправильний код і т. п. Якщо раптом сайт пропав з пошукової видачі, потрібно почекати 2-3 апдейта і, якщо сайт не повернеться, написати в службу підтримки Яндекса з питанням про причини випадання. І якщо відповідь буде про порушення на сайті – потрібно ці порушення усунути і знову написати їм. Часто ці порушення бувають неочевидними навіть для самого вебмайстра, так що листування може затягнутися. Якщо пощастить, то служба підтримки натякне на конкретну причину або навіть прямо вкаже на порушення. Якщо ні, то потрібно довго думати і уважно аналізувати сайт, бажано із залученням сторонніх фахівців.
Раніше бан від простого випадання можна було відрізнити, додавши сайт в addurl Яндекса – він видавав помилку; зараз це неактуально, всі сайти додаються туди без помилки.

Наступний небезпечний фільтр яндекса – АГС (іноді цю назву розшифровують як Анти ГівноСайт). Основний симптом – в індексі залишається від 1 до 10 (рідко 30) сторінок. І стандартна відповідь служби підтримки – “Наші алгоритми прийняли рішення не включати сайт в пошук. Розвивайте сайт, і він повернеться у видачу”. Причому цю відповідь можуть надсилати навіть тоді, коли сайт змінився, і робот новий сайт навіть і не відвідував, тому в саппорт потрібно писати довго і активно, детально і без емоцій пояснюючи ситуацію.
Основною причиною цього фільтра (якщо мова йде про сайти для людей, звичайно) є дублювання контенту всередині сайту. Практично всі популярні двигунці для сайту(CMS) створюють сторінки з однаковим контентом – це можуть бути сторінки тегів, сторінки розбивки по днях, місяцях і роках, сторінки розділів з анонсами статей, що містять фрагменти текстів самих статей і т. п. Логічніше, звичайно, було б виключити з пошуку тільки дублі і залишити контент, але Яндексу, мабуть, простіше відфільтрувати практично весь сайт, чим займатися детальним аналізом його структури та вмісту.

Інші причини:

 • – Сайт, що складається на 100% з неунікальне контенту може потрапити під АГС, якщо він не представляє собою нічого цікавого для відвідувачів;
 • – “Брєдоконтент” – генеровані тексти, поганий синонімайзінг або авторерайт, автоматичний переклад і т. п. Всі такі сайти досить швидко потрапляють під фільтр. Також під нього можуть потрапити і сайти з безграмотними текстами.
 • – Відсутність контенту на сторінках сайту або його дуже мала кількість. Втім, сайт, що складається з одних тільки відеороликів і фотографій, може взагалі не проіндексуватися.
 • – Сайт, створений під продаж реклами. Якщо вебмайстер не витрачає час і сили на те, щоб надати сайту “людський” вигляд, то такий сайт практично стовідсотково потрапить під АГС.
 • – Сайт, що складається з виключно “продажних” статей. Існує думка, що продаж посилань це смерть для сайту, а ось продаж місць під статті безпечний. Насправді все навпаки – погані статті куди швидше “вб’ють” сайт, ніж розумний продаж посилань, який взагалі безпечний.

Існує безліч міфів і помилок з приводу АГС. Наприклад (пам’ятайте, це МІФИ):

 • – Якщо посилань продано більше, ніж сторінок на сайті;
 • – Якщо сайт прогнати по купі каталогів відразу;
 • – Якщо у сайту низька відвідуваність;
 • – Якщо сайт рідко оновлюється;
 • – Якщо сайт побудований на стандартному шаблоні;
 • – Якщо на хостингу або на одному айпі багато гівносайтів і т. п.

Вийти з-під АГС вкрай складно, найчастіше простіше змінити домен. Можна спробувати закрити всі дублі, перевірити сайт на унікальність контенту і, якщо знайдуться неунікальні статті, замінити їх новими унікальними. Можна наповнити сайт великою кількістю нових статей. Можна змінити структуру сайту.

Песимізація – це вимкнення посилального ранжування для конкретного сайту. Куплені і природні посилання перестають працювати, і, як наслідок, позиції різко падають. Падіння зазвичай відбувається на кілька сотень позицій, коливання в кілька десятків позицій зазвичай не пов’язані з накладеними на сайт санкціями. Всі сторінки сайту залишаються у видачі та знаходяться в пошуку, але просунути на перші позиції його неможливо, так як не працює/відключений вплив посилального ранжування.
Основна причина – присутність на сайті “лінко смітників”, каталогів посилань, не призначених для людей, а розміщених виключно з метою маніпуляції видачею. На щастя, час великих немодерованих каталогів посилань на сайтах вже пройшов, а був час, коли песимізація косила багатьох.
Якщо ви вирішили реєструвати сайт в каталогах, то в жодному разі не можна розміщувати у себе зворотні посилання або банери на ці каталоги! Толку від них буде рівно нуль, а от шанс потрапити під песимізацію дуже відчутний.
Цілком імовірна песимізація через наявність великої кількості продажних посилань (в тому числі і в статтях!) – не варто розміщувати їх більше 4-5 на сторінку.
Дуже часто сайти песимізують за розміщення занадто нав’язливої і заважаючої відвідувачам реклами. Наприклад, спливаючі вікна або занадто велика кількість тізерів на сторінках. При песимізації часто можуть обнулити ТІЦ.

Цілком можливо, що на зміну песимізації прийшов фільтр “Ти останній“, оскільки не можна провести чітку грань між ними.
Фільтр “Ти останній” схожий на Supplemental results (соплі) в Гуглі. Сайт пропадає з пошуку, залишаючись проіндексованим. У пошуку його можна знайти тільки за унікальними фразами з текстів, які на ньому розміщені, та навіть за запитом, який містить адресу сайту, він може бути не на перших місцях. При цьому підтримка Яндекса відповідає, що ранжування відбувається нормально, відповідно до його релевантності.
Для сайту відключається як посилальне ранжування, так і вплив статичної ваги (внутрішньої перелінковки, в тому числі). Як показує досвід, основна причина – це неунікальний контент на сайті, який призначений для заробітку. Причому під “Ти останній” може потрапити і першоджерело, у якого скопіювали більшу частину статей. У такому разі доведеться або замінювати свої вже неунікальні статті, або змушувати вебмайстрів копіпастерів видаляти копії, що є вкрай геморно.
Вийти з нього можна лише повністю змінивши сайт, його структуру, дизайн і т. п.

Фільтр аффіліатов. Під нього може потрапити кілька сайтів, що належать одній і тій же компанії, присвячених одній і тій же тематиці. Яндекс вважає, що в топі повинен бути тільки один сайт однієї фірми і, в теорії, це правильно. Мало того, через некоректну роботу цього фільтра з перших місць можуть випасти всі сайти, а не всі, крім одного. Фільтр аффіліатов також стосується і контекстної реклами, директу – там теж відслідковують рекламу афілійованих сайтів.
Як і всі фільтри Яндекса, фільтр аффіліатов часто працює некоректно – деякі компанії займають своїми сайтами весь топ, а іноді буває, що “склеюються” сайти зовсім різних підприємств.
Зараз не виходить відловлювати сайти однієї і тієї ж фірми ні по дизайну, ні за структурою … вебмайстри розумні і давно вже враховують ці фактори. Навіть на одній cms можна зробити кілька абсолютно різних за структурою сайтів. Я вже не кажу про дані whois для доменів – їх багато вебмайстрів роблять різними, навіть якщо сайти ніяк не пов’язані один з одним.
Під нього однозначно потрапляють партнерські сайти, які створені виключно для перенаправлення трафіку на магазини або партнерки. Визначити аффіліатов, крім усього іншого, можуть по пересічних семантичних ядрах сайтів.
Якщо є необхідність просунути в топ декілька сайтів однієї тематики, то потрібно щоб вони максимально відрізнялися один від одного:
– Whois, айпі;
– Різні cms, дизайн, структури сайтів;
– Різні контакти, вказані на сайті;
– Постаратися зробити різними семантичні ядра (крім ключових запитів);
– Відсутність взаємних посилань між цими сайтами.

На жаль, на даний момент немає достовірних способів визначення цього фільтру, так як невідомий сам алгоритм. Все це – лише припущення.
Фільтр “Ти спамний”. Офіційної інформації про його існування немає, однак прояви його були помічені і класифіковані. Він накладається не на весь сайт або домен, а на конкретну сторінку за конкретним запитом. Замість спеціально оптимізованої під даний запит сторінки видається абсолютно інша, набагато менш релевантна.
Придуманий він, як передбачається, для боротьби з “портянками” (як їх іноді завуальовано називають “сео-текстами”) – довгими текстами, насиченими ключовими словами, які були створені виключно для просування сторінок за запитами; користь їх для людей була мінімальною. Один із способів перевірки попадання під фільтр “ти спамний” – ввести в пошук відповідний запит у зміненій словоформі. Якщо в пошуку (не обов’язково на перших позиціях) не буде видана потрібна сторінка, значить, вона під фільтром. Можна також зробити пошук яндексом по своєму сайту – якщо по потрібному запиту сторінка що просувається не перша, значить, ймовірно, на неї накладено цей фільтр.
Вийти з-під фільтра непросто. Потрібно переписати весь текст, прибравши спамність ключовика, переписавши і оформивши його для людей і взагалі зменшивши його кількість. Можливо, буде потрібно після цього змінити просуваєму сторінку, її адресу.
Деякі виділяють також різновид фільтра, який накладається за “переспам” анкор-листа. Лікується його розбавленням. Швидше за все, при накладанні фільтру враховуються і внутрішні чинники (пошуковий спам на сторінці), і зовнішні чинники (переспам анкор-листа).

Непот-фільтр полягає в тому, що вага посилань з сайту (або, ймовірно, з певних його сторінок) обнуляється. Причина – велика кількість вихідних посилань, продажних або обмінних. Фільтр сайтів для дорослих (адалт-фільтр) накладається, як зрозуміло з назви, на сайти з еротичним або порнографічним змістом. Причому ця еротика може бути не в самому контенті сайту, а в рекламі, особливо в тізерних блоках. Через такі тізери пристойний сайт може потрапити під фільтр. Висновок – треба серйозно ставитися до реклами, що розміщується на сайті. Втім, були випадки накладення подібного фільтра за статті про секс в медичному чи психологічному трактуванні …

Є безліч міфів і помилок, пов’язаних з фільтрами яндекса.
Наприклад, вважається, що якщо сайт активно нарощує посилальну масу, то він потрапить в бан. Здавалося б, дуже зручний спосіб валити конкурентів. На щастя, за це сайти не банять і не фільтрують. Немає також фільтра за редирект за допомогою java-script – якщо сайт, звичайно, не створений спеціально з метою перенаправляти трафік.
Багато хто думає, що неунікальні тексти не індексуються або ж такі сайти відразу потрапляють в бан. Шкода, що вони не здогадались піти у видачу і подивитися, що там більшість сайтів не мають унікального контенту.
автор : Сергій Коломієць. Переклад і часткове доповнення з коригуванням Максим Пащенко.

На закуску боянисте відео про Яндекс і сеошників

1 225 коментарів до “Фільтри Яндекса”

 1. Я щось теж почав думати про те, щоб часом не потрапити під фільтр зі своїм сайтом рецептів – http://jjrecepty.ru Без посилань сайт важко розкрутити, а просто так посилання мало хто ставить. Тому якщо й купувати їх, то варто дуже прискіпливо оцінювати сторінку акцептор, не варто купувати багато посилань (щоб не було сплеску в профайлі посилань, а маса нарощувалась рівномірно) та враховувати інші нюанси.

  Відповіcти
 2. I feel this is one of the so much vital information for me.
  And i’m satisfied reading your article. However wanna commentary on few normal things, The site style is great, the articles is in reality
  great : D. Excellent activity, cheers

  Відповіcти
 3. Hey there! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.
  Does building a well-established website such as yours require a massive amount work?
  I’m brand new to running a blog but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations
  or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!

  Відповіcти
 4. I blog frequently and I seriously thank you for your content.
  Your article has truly peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about
  once a week. I opted in for your Feed as well.

  Відповіcти
 5. With havin so much content do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the
  internet without my authorization. Do you know any solutions to help protect against content
  from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

  Відповіcти
 6. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  superb blog!

  Відповіcти
 7. Thanks for any other informative web site. The place else may just I get that type of information written in such a perfect method?
  I’ve a mission that I’m simply now running on, and
  I’ve been on the glance out for such information.

  Відповіcти
 8. Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is fantastic blog. A great
  read. I’ll definitely be back.

  Відповіcти
 9. Hello! I know this is kind of off-topic but I
  had to ask. Does building a well-established blog such as yours require a massive amount work?

  I’m brand new to running a blog but I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my personal
  experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

  Відповіcти
 10. Can I just say what a relief to find someone that truly knows what they
  are discussing on the net. You certainly
  know how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people ought to read this and understand this side of the
  story. I was surprised that you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

  Відповіcти
 11. I simply couldn’t depart your website before suggesting
  that I actually loved the usual information a
  person provide for your visitors? Is going to be again continuously in order to inspect new posts

  Відповіcти
 12. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a
  number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

  Відповіcти
 13. Unquestionably imagine that that you said. Your favorite
  justification seemed to be on the web the easiest thing to bear in mind of.
  I say to you, I certainly get irked even as folks consider concerns that they plainly don’t understand about.

  You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the entire thing with no need side-effects , other people could take a signal.
  Will likely be again to get more. Thank you

  Відповіcти
 14. I like the valuable info you supply for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test again right here regularly.
  I am rather sure I will be told a lot of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

  Відповіcти
 15. My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I may
  as well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking at your web page for a second time.

  Відповіcти
 16. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 17. I am really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues? A small number of my blog readers have complained about
  my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any recommendations to help fix this problem?

  Відповіcти
 18. Magnificent goods from you, man. I’ve take into
  account your stuff previous to and you are simply extremely great.
  I actually like what you’ve obtained right here, certainly like what you’re saying and the way
  in which during which you say it. You make it
  enjoyable and you still care for to stay it wise. I can not wait to read
  far more from you. This is actually a terrific site.

  Відповіcти
 19. I really like your blog.. very nice colors
  & theme. Did you make this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create
  my own blog and would like to find out where u got this from.
  kudos

  Відповіcти
 20. Excellent post. I was checking continuously this weblog and I am impressed!
  Very helpful info specially the remaining part 🙂 I handle such
  info much. I used to be looking for this particular information for
  a long time. Thanks and best of luck.

  Відповіcти
 21. A person necessarily help to make critically articles I’d state.
  That is the first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the analysis you made to create this
  actual put up incredible. Great process!

  Відповіcти
 22. Greetings I am so delighted I found your website, I really found
  you by mistake, while I was looking on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to
  say cheers for a remarkable post and a all round thrilling blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome b.

  Відповіcти
 23. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp a
  lot about this, like you wrote the e-book in it or something.
  I feel that you just could do with some % to power the message
  house a little bit, but other than that, this is magnificent
  blog. A fantastic read. I will definitely be back.

  Відповіcти
 24. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the
  same nearly very often inside case you shield this increase.

  Відповіcти
 25. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of
  your post’s to be just what I’m looking
  for. Would you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of
  the subjects you write concerning here. Again,
  awesome web site!

  Відповіcти
 26. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive
  four emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
  Thanks!

  Відповіcти
 27. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super
  long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any suggestions for first-time blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

  Відповіcти
 28. An interesting discussion is definitely worth
  comment. There’s no doubt that that you ought to publish more on this subject
  matter, it might not be a taboo subject but generally folks don’t
  discuss such issues. To the next! Kind regards!!

  Відповіcти
 29. Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html
  coding expertise to make your own blog? Any help would be
  really appreciated!

  Відповіcти
 30. Howdy I am so delighted I found your website, I
  really found you by accident, while I was searching on Askjeeve for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I
  have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the excellent job.

  Відповіcти
 31. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
  she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

  Відповіcти
 32. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

  Відповіcти
 33. hi!,I really like your writing very much! proportion we keep up a correspondence more
  about your article on AOL? I need a specialist on this house
  to solve my problem. May be that’s you! Taking a
  look ahead to look you.

  Відповіcти
 34. Good day very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds also? I am happy to search out
  numerous helpful information right here in the submit, we need develop extra strategies on this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

  Відповіcти
 35. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or
  suggestions? Appreciate it

  Відповіcти
 36. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this site? I’m getting fed up of
  Wordpress because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be
  awesome if you could point me in the direction of a good
  platform.

  Відповіcти
 37. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and from now on every time a comment is added
  I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method
  you are able to remove me from that service? Thanks!

  Відповіcти
 38. Hi there, I found your website by means of Google while
  searching for a similar topic, your web site got here up, it seems to
  be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply became alert to your weblog thru Google,
  and located that it is really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful for those who proceed this in future.
  Numerous people will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 39. I blog often and I genuinely appreciate your content.
  The article has truly peaked my interest.
  I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

  Відповіcти
 40. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.

  Chat soon!

  Відповіcти
 41. Can I simply say what a comfort to find someone who really
  understands what they are discussing on the net. You certainly know how
  to bring a problem to light and make it important.
  More people must look at this and understand this side of the story.
  I was surprised that you’re not more popular because you
  surely possess the gift.

  Відповіcти
 42. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS.

  I don’t understand why I cannot join it. Is there anybody
  getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

  Відповіcти
 43. I simply couldn’t depart your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual
  information an individual provide in your visitors?
  Is gonna be again regularly in order to investigate cross-check new posts

  Відповіcти
 44. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced
  to reload the site lots of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if your web hosting is
  OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and could damage your
  high-quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out
  for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

  Відповіcти
 45. Great work! This is the type of information that are supposed to be shared across the internet.
  Disgrace on the seek engines for not positioning this publish
  upper! Come on over and seek advice from my web site .
  Thank you =)

  Відповіcти
 46. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read something like this before.

  So good to discover another person with genuine thoughts
  on this topic. Seriously.. thank you for starting this up.
  This website is something that is required on the web, someone with a bit of originality!

  Відповіcти
 47. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get four e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks a lot!

  Відповіcти
 48. Hello there, I discovered your site by means of Google even as searching for a similar topic, your website came
  up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into aware of your blog via Google, and found that
  it’s really informative. I am going to be careful for
  brussels. I’ll appreciate in case you continue
  this in future. A lot of people shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 49. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info much.
  I was seeking this certain info for a long time. Thank you and
  best of luck.

  Відповіcти
 50. I have been surfing online more than 4 hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers
  made good content as you did, the web will be much more useful than ever
  before.

  Відповіcти
 51. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still
  new to everything. Do you have any points for novice
  blog writers? I’d certainly appreciate it.

  Відповіcти
 52. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due
  to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

  Відповіcти
 53. I don’t even know the way I finished up right here, but I thought this submit used to be good.
  I do not understand who you’re however definitely you’re going to a famous
  blogger in the event you are not already. Cheers!

  Відповіcти
 54. Do you have a spam problem on this site; I also am
  a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures
  and we are looking to trade techniques with
  others, why not shoot me an email if interested.

  Відповіcти
 55. Heya great blog! Does running a blog like this require a great
  deal of work? I have very little understanding of computer programming however
  I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any suggestions or techniques for
  new blog owners please share. I understand this is off subject however
  I simply had to ask. Thank you!

  Відповіcти
 56. I’m really loving the theme/design of your web site. Do you
  ever run into any browser compatibility issues?

  A couple of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

  Відповіcти
 57. I am not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

  Відповіcти
 58. I’m no longer sure where you are getting your information, however good topic.
  I needs to spend a while learning much more or understanding more.
  Thanks for great information I used to be searching for this information for
  my mission.

  Відповіcти
 59. Hey would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

  Відповіcти
 60. I’m now not certain the place you are getting
  your info, however great topic. I must spend some time finding out more or working out more.
  Thanks for fantastic information I used to be searching for this
  information for my mission.

  Відповіcти
 61. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back
  often!

  Відповіcти
 62. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this
  blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

  Відповіcти
 63. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to
  see a great blog like this one these days.

  Відповіcти
 64. Hi there! I realize this is sort of off-topic however I had to ask.
  Does building a well-established website like yours require a large amount
  of work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my
  experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for
  new aspiring blog owners. Appreciate it!

  Відповіcти
 65. Hiya very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds also? I am glad to search out a lot of helpful info here within the submit,
  we need develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

  Відповіcти
 66. Excellent post. I used to be checking continuously this
  blog and I am impressed! Very helpful info specially the closing section 🙂 I maintain such info much.
  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

  Відповіcти
 67. I believe what you said was very reasonable. But, what about this?

  suppose you were to create a killer headline? I am not saying your content is not good, but
  what if you added a post title that grabbed folk’s attention? I mean Фільтри Яндекса — блог Максима Пащенко is kinda plain.
  You should glance at Yahoo’s front page and note how they create post titles to grab viewers to open the
  links. You might try adding a video or a pic or two to get people interested
  about everything’ve written. In my opinion, it might bring your posts a little livelier.

  Відповіcти
 68. Hi there, just became alert to your blog
  through Google, and found that it is truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 69. Definitely imagine that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the web the easiest thing to keep in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people think
  about worries that they plainly do not realize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing without having side-effects , people could take
  a signal. Will probably be again to get more. Thank you

  Відповіcти
 70. I blog frequently and I genuinely appreciate your content.

  This article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and
  keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed too.

  Відповіcти
 71. Greetings! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my
  iphone. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to correct this issue. If you
  have any suggestions, please share. Thanks!

  Відповіcти
 72. With havin so much content and articles do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either
  authored myself or outsourced but it appears a lot of it
  is popping it up all over the internet without my permission.
  Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

  Відповіcти
 73. It is appropriate time to make a few plans for the long run and
  it’s time to be happy. I’ve learn this publish and if I may just I want to recommend you few fascinating issues
  or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to learn more things approximately it!

  Відповіcти
 74. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. But just imagine if you added
  some great pictures or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and videos,
  this site could undeniably be one of the best in its niche.

  Awesome blog!

  Відповіcти
 75. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
  My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it
  looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help stop
  content from being stolen? I’d really appreciate it.

  Відповіcти
 76. Hiya! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to fix this problem. If you have any recommendations, please share.

  Many thanks!

  Відповіcти
 77. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through
  some of the post I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking
  back often!

  Відповіcти
 78. It’s perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy.

  I have learn this put up and if I may I desire to suggest you some
  attention-grabbing issues or tips. Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more issues approximately it!

  Відповіcти
 79. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you’re just too excellent. I really like what you have acquired
  here, certainly like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to read much more from you. This is
  really a great website.

  Відповіcти
 80. Hello there I am so grateful I found your webpage, I really
  found you by error, while I was searching on Askjeeve for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all
  round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep
  up the awesome b.

  Відповіcти
 81. What i don’t understood is in reality how you’re not really much more neatly-liked than you
  might be now. You are very intelligent. You realize therefore significantly on the subject of this
  matter, produced me individually imagine it from a lot of varied angles.
  Its like women and men aren’t involved until it’s one thing to do with
  Girl gaga! Your personal stuffs nice. At all times handle it up!

  Відповіcти
 82. Thank you for any other informative blog. Where else may
  I am getting that kind of information written in such an ideal method?
  I have a venture that I am just now working
  on, and I’ve been on the look out for such info.

  Відповіcти
 83. Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on.
  You have done a marvellous job!

  Відповіcти
 84. Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

  Відповіcти
 85. Hello there, I discovered your blog via Google at the same time as searching for a comparable matter,
  your site came up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into alert to your blog via Google, and found that it is really informative.
  I am going to be careful for brussels. I will appreciate if you
  happen to continue this in future. Many folks might
  be benefited out of your writing. Cheers!

  Відповіcти
 86. Hello there, I found your blog by means of Google while searching for a similar topic, your web site got here up,
  it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply become aware of your weblog through Google, and located that it is really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will appreciate for those who continue
  this in future. Numerous people shall be benefited out of your writing.

  Cheers!

  Відповіcти
 87. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I
  had to tell someone!

  Відповіcти
 88. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just excellent and
  i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab
  your feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

  Відповіcти
 89. Hey there I am so delighted I found your web
  site, I really found you by accident, while I was researching on Digg for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say
  kudos for a tremendous post and a all round enjoyable blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have
  bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up
  the superb job.

  Відповіcти
 90. You are so awesome! I do not think I’ve truly read through a single thing like this before.

  So great to discover someone with a few genuine
  thoughts on this subject. Really.. many thanks
  for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality!

  Відповіcти
 91. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

  Відповіcти
 92. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work
  so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.

  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

  Відповіcти
 93. I was curious if you ever considered changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

  Відповіcти
 94. Unquestionably believe that which you stated.

  Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side effect , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

  Відповіcти
 95. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of
  your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many of the subjects
  you write related to here. Again, awesome weblog!

  Відповіcти
 96. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less.

  I’ve been using WordPress on several websites for about a year
  and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 97. I would like to thank you for the efforts you have put
  in penning this website. I really hope to view
  the same high-grade content by you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has
  motivated me to get my own website now 😉

  Відповіcти
 98. Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at a few of the articles
  I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy
  I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

  Відповіcти
 99. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout to your
  blog. Is this a paid theme or did you modify
  it your self? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see
  a nice blog like this one nowadays..

  Відповіcти
 100. Hi there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s truly informative. I am going
  to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 101. Good day I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident,
  while I was looking on Aol for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to look over
  it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb work.

  Відповіcти
 102. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading
  properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same
  outcome.

  Відповіcти
 103. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

  Відповіcти
 104. I just could not depart your web site before suggesting that I actually
  loved the standard info a person provide to your guests?
  Is going to be back continuously in order to investigate cross-check new posts

  Відповіcти
 105. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  colleague who was doing a little research on this.
  And he actually bought me dinner due to the fact that
  I discovered it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to
  discuss this issue here on your website.

  Відповіcти
 106. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a
  year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a
  way I can transfer all my wordpress content into it? Any help
  would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 107. Hello! I understand this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours require
  a massive amount work? I am brand new to blogging but I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

  Відповіcти
 108. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed
  reading it, you could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will
  eventually come back down the road. I want to encourage
  continue your great work, have a nice afternoon!

  Відповіcти
 109. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is
  a really well written article. I will be sure to bookmark
  it and come back to learn extra of your helpful information. Thanks for the post.

  I will certainly return.

  Відповіcти
 110. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your site.

  It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and
  let me know if this is happening to them as well?

  This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Thanks

  Відповіcти
 111. Right here is the perfect site for anyone who
  really wants to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject that’s been discussed for years.

  Wonderful stuff, just great!

  Відповіcти
 112. Everything posted made a ton of sense. However, what
  about this? what if you added a little content?

  I mean, I don’t wish to tell you how to run your
  blog, however what if you added a headline to possibly get people’s attention? I mean Фільтри Яндекса
  — блог Максима Пащенко is kinda plain. You could look at Yahoo’s front page and watch how they create article titles to grab viewers to click.

  You might add a related video or a picture or two to get readers interested about everything’ve got to say.

  In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

  Відповіcти
 113. I think what you posted was actually very reasonable.
  But, what about this? suppose you wrote a catchier title?
  I ain’t saying your information isn’t good., however what if you added a post title
  that makes people desire more? I mean Фільтри Яндекса — блог Максима
  Пащенко is kinda vanilla. You ought to peek at Yahoo’s
  home page and note how they create post headlines to grab people to open the links.
  You might try adding a video or a picture or two to
  grab people excited about what you’ve written. In my opinion, it
  could bring your blog a little bit more interesting.

  Відповіcти