Рекомендації та основи розробки сателітів

1. Визначення понять

Під терміном “сателіт” зазвичай розуміється два варіанти сайтів:
– Допоміжні сайти, створені для просування основного сайту (для розміщення посилань замість того, щоб купувати їх на сторонніх сайтах);
– Сайти, створені спеціально з метою заробітку на біржах посилань і статей.
По суті, вони нічим не відрізняються один від одного, тільки своїм призначенням, тому й не будемо їх розділяти.
Деякі вважають, що сателіт – це якісний сайт, нехай і створений не для людей. А гівносайт – це щось генероване, нечитабельне, жахливо виглядає, і теж зроблене з метою заробітку. Не будемо розділяти ці поняття, тут немає чіткої межі. Все, що не для людей – гівносайт.
Про відмінності сателіта від повноцінного сайту для людей можна говорити довго, все одно важко прийти до одного конкретного висновку. Суть в тому, що СДЛ робляться дійсно в першу чергу для людей, для їх зручності та інтересу. А сателіти не для людей. Все просто.

2. Види контенту

2.1. Копіпаст.
Найпростіший варіант. Пишеться парсер, який копіює контент з інших сайтів на ваш сателіт. Всупереч поширеній помилці, копіпаст відмінно індексується. Не розумію, звідки взялася думка про те, що він не індексується і не виходить на перші місця в пошуку – досить глянути в топ і побачити величезну кількість дублів в топі. Як показує досвід, вид контенту не впливає на швидкість первісної індексації.

Переваги:
– Простота. Контенту в інтернеті море, вистачить на мільйони сателітів;
– Якість контенту. Якщо акуратно парсити якісні сайти, то контент буде нехай і не унікальним, зате цікавим, актуальним, що може дозволити заробляти також і на реальних відвідувачах.

Недоліки:
– Ймовірне порушення авторських прав. Щоб не порушувати закон, потрібно шукати сайти, які дозволяють копіювання інформації при виконанні умов їх ліцензії. Звичайно потрібна просто установка активного посилання на сайт-джерело.
– Велика вірогідність бана сайту пошуковими системами, якщо копіювання інформації буде примітивним. Сайту потрібно надати “людиноподібний” вигляд, інтерактивність і т. п., щоб збільшити його час життя в пошуку.

Різновиди – парсинг варезника
Не для моралістів і тих, хто дотримується законів авторського права. Девіз – грабуй награбоване. Варезника – сайт, де розміщені піратські ігри, фільми, програми і т. п. Зазвичай вони робляться на системі управління сайтами DLE, під яку існує багато парсерів. Суть їх роботи зводиться до того, що його треба “нацькувати” на потрібний варезника, він сам збирає з нього інформацію і публікує її вже у вашому варезника. Підібрати гарний шаблон – і сайт готовий.

Переваги:
– Може бути отриманий сайт високої якості. Особливо якщо перевірити всі файли і картинки. В ідеалі – перезалити на свій сервер або свої аккаунти на файлообмінниках.
– Швидкість і низька трудомісткість методу. Сайт заповнюється автоматично, і можна швидко створити кілька тисяч сторінок.
– Можна заробляти не тільки на посилальних біржах, але і на трафіку.
Недоліки:
– Відверте порушення авторських прав. Причому набагато серйозніше, ніж просто копіювання текстів. Небажано розміщувати у хостерів, які ревно ставляться до дотримання законів.
– Якщо поставитися серйозно до створення виразника, то багато часу піде на перевірку новин.
2.2. Копірайтинг і рерайт
Найдорожчий вид контенту. Не бачу сенсу використовувати його на сателітах, але якщо бюджет великий і під рукою є кілька копійчаних копірайтерів – можна спробувати. Можна прикинути – сателіт з 100 сторінок по 1000 символів на копірайтингу буде коштувати близько 150 доларів, на рерайті – 50-70. А 100 сторінок – це зовсім мало, але про це нижче.

Переваги:
– Якість сайту вийде високою, отже, є шанс того, що він проживе довго в індексі пошуковика. Але треба пам’ятати, що контент далеко не головний фактор відсутності бана.
– Сайт може відносно легко піднятися на перші позиції по певних запитах і служити паралельним джерелом клієнтів.
Недоліки:
– Висока (часто неадекватна) вартість. Середня ціна копірайтингу у новачків 1.5 долара за 1000 знаків, рерайта 50-70 центів. Потрібно ретельно підрахувати витрати і передбачувану окупність … але чи потрібно?
– Необхідність робити якісний сайт. Крім контенту, потрібно буде мати гарний дизайн, імітувати інтерактивність, нарощувати хоч якісь зовнішні посилання … чи вартий сателіт таких зусиль?
2.3. Сканований контент
Бібліотеки безкоштовні, сканери копійчані. Якщо є час (ну, або “негри” під рукою), то скануйте, скануйте … отримаєте просто море унікального контенту.Причому, якщо вибирати хороші книги, контент буде дуже цікавим і на його основі можна робити повноцінні сайти для людей (СДЛ), не тільки сателіти. Деякі “активісти” проганяють сканований текст через Синонімайзер  і отримують купу сміття, про яку мова піде нижче.

Переваги:
– Висока якість текстів. Правда, щоб її досягти, потрібно мати книги з чітко надругованим текстом, хорошу програму для розпізнавання, а після сканування необхідно витратити час на виправлення помилок.
– Деякі матеріали з відсканованої книги можна використовувати також і для основного сайту.
Недоліки:
– Найчастіше сканування є порушенням авторських прав, так що перед розміщенням таких матеріалів уважно вивчіть закон.
– Якщо скан не обробити вручну і не видалити з нього артефакти сканування, то текст вийде нечитабельним, і він не сподобається пошуковим системам.
– Метод досить трудомісткий. Втім, замість сканера можна використовувати цифровий фотоапарат. Ну, або купувати готовий скан, в кінці кінців.
2.4. Сінонімайз
Неунікальний контент, з якого зробили унікальний шляхом заміни слів на синоніми, шляхом додавання зайвих слів, зміни словоформ і т. д. Рівень сінонімайза може бути різним – від жахливої мішанини слів до зв’язних до віносно читабельних текстів. Найчастіше подібні тексти ближчі до першого варіанту. Цей метод підходить для тих, хто вірить в те, що важлива унікальність тексту сама по собі.
Переваги:
– Гранична дешевизна і доступність контенту. Береться будь-який текст і після автоматичної обробки виходить унікальний контент.
– Часто Синонімайзери вже заздалегідь вбудовані в парсери контенту і різні генератори сателітів; в такому випадку ручна праця взагалі непотрібна.
Недоліки:
– Погана якість контенту. Його можна застосовувати лише на простих гівносайтах.
– Висока ймовірність швидкого бана пошуковими системами, які терпіти не можуть нечитабельні тексти.
– Багато бірж посилань та статей не приймають подібні сайти.
2.5. Картинки і відео
Можна робити сателіти, які містять лише зображення і відеоролики. Робляться вони зазвичай автоматично, але пошукові системи не люблять сайти, контент яких не містить тексту. Вони можуть взагалі не індексуватися. Не бачу сенсу розписувати переваги і недоліки. Якщо і робити такі сайти, то до кожного зображення або відео треба дати детальний опис.

3. CMS для сателітів

Так як сателіти зазвичай роблять у великих кількостях, то CMS (двигун сайту) зазвичай вибирають за такими критеріями:
– Простота використання;
– Невисоке навантаження не сервер;
– Наявність плагінів, доповнень для оптимізації, перелінковки і т. п.

Найпростіший варіант – простий html. Мінімальне навантаження на сервер, проте функціональність коду мінімальна, і багато дій доводиться здійснювати вручну. Або ж писати спеціальні програми для роботи з набором html-сторінок.

Одна з найпопулярніших CMS для сателітів – WordPress. Двигун від початку був призначений для створення блогів, проте під нього було випущено таку кількість доповнень, що його можна використовувати фактично для будь-яких сайтів – від сателітів до інтернет-магазинів.

Переваги:
– Простота установки і інтуїтивність інтерфейсу.
– Величезна кількість плагінів для розширення функціональності.
– Велика кількість безкоштовних і платних шаблонів, проста можливість створення нових
– Прості оновлення, переноси контенту з сайту на сайт
– Велика кількість можливостей для публікації контенту.
– Велика кількість документації, інструкцій і форумів, присвячених вордпресові.

Недоліки:
– Навантаження на сервер може бути високим через велику відвідуваність або неправильне налаштування
– Велика кількість спаму в коментарях відразу ж після установки сайту. Це пов’язано з тим, що багато програм для спаму налаштовані саме під цей двигун.
Joomla. Великий і складний двигун, призначений в першу чергу для великих сайтів для людей. Однак і на ньому роблять сателіти, зокрема, імітації інтернет-магазинів з використанням додатки VirtueMart.
Переваги:
– Висока функціональність навіть в базовій комплектації
– Велика кількість шаблонів і доповнень
– Відносно невисоке навантаження на сервер
Недоліки:
– Незвичний інтерфейс, який вимагає багато часу, щоб розібратися в ньому.
– Великий обсяг самого двигуна, велика кількість файлів.
– Вигляд url за замовчуванням жахливий, обов’язкове використання mod rewrite.
Під Джумла є кілька програм для автоматичного створення подібних магазинів.Товари беруться з Яндекс Маркет або МаркетГіда.
Zebrum Lite. Найпростіший двигунець без використання баз даних. Сайт виглядає просто як набір html-сторінок.
Переваги:
– Простота в усьому (втім, це ж є і недоліком)
– Мінімальне навантаження на сервер
– Мінімум місця на диску.
Недоліки:
– Невелика кількість шаблонів і доповнень
– Необхідність спеціальної підготовки контенту перед публікацією
DLE. Вільний двигунець, який використовується переважно для створення варезника (власники яких, природно, використовують, в основному, неліцензійні версії).
Переваги:
– Дуже низьке навантаження на сервер
– Масштабованість. Можна зробити як невеликий сайтик, так і Мегапортал.
– Зручна Адмінка, де немає нічого зайвого.
– Велика кількість шаблонів
– Простий і зрозумілий код.
Недоліки:
– Низька надійність проти зламів
– Незручна робота з дизайном і шаблонами
– Існує багато грабберів, за допомогою яких ваш контент швидко розійдеться по інших сайтах.
Для варезника, який буде працювати в режимі сателіта, цей варіант найзручніший.
Є безліч інших CMS для створення сателітів, описувати їх не має сенсу, так як їх функціональність приблизно однакова. Пам’ятайте, що вибираючи непопулярний двигун, ви приречені на самостійне його доопрацювання і підтримку.
Можна використовувати також форумні двигунці (phpbb, smf), в якості наповнення використовувати, наприклад, контент із неіндексуємих соціальних мереж.

4. Підготовка сателітів для заробітку на біржах посилань

Найпопулярніша і прибуткова біржа для заробітку на сателітах – sape.ru, тому всі рекомендації будуть стосуватися саме до неї. Однак ці принципи можуть бути застосовані і для інших бірж.
Кількість сторінок на сайті (оптимальна) повинна бути не менше 600-700. В ідеалі – 1000-1500. Звичайно, якщо сайт вже зовсім примітивний, то не має сенсу розміщувати на ньому багато сторінок – вони просто не будуть розкуплені. Але якщо сателіт пристойний, то є зміст зробити сторінок побільше.
Потрібно зробити якомога більше (в розумних межах) сторінок другого рівня – сторінок, які знаходяться в одному клікові від головної. Ціна на посилання з них у рази більша, ніж зі сторінок третього рівня. Варіантів є безліч. Наприклад, у WordPress можна використовувати плагін “Random post dates” для розкидування записів по датам в заданому інтервалі. Звичайно, статті, додані в 1978 році, будуть виглядати неправдоподібно, але прибуток буде більшим. У DLE можна зробити список номерів усіх сторінок внизу сайту. За замовчуванням видається лише кілька цифр. У файлі engine \ modules \ show.short.php треба знайти рядок if ($ enpages_count <= 10) {і прописати замість “10” потрібну кількість сторінок.
У будь-якому випадку, бажано зробити ЧПУ («ЧеловекоПонятные УРЛ» ЛюдиноЗрозумілі урли). Зараз пошуковики індексують будь-які види адрес, але ЧПУ виглядають акуратніше, і це точно не завадить.
Для монетизації сайту на біржах потрібно по можливості позбутися від зовнішніх посилань. А їх може бути багато, особливо в безкоштовних двигунцях, шаблонах, плагінах. Не дуже чесно видаляти посилання на авторів – але сателіт все ж не благодійний фонд, так що видаляйте сміливо. Це ж стосується сателітів, створених для просування основного сайту – немає сенсу ділитися вагою з іншими.

Всі дублі контенту усередині сайту потрібно закрити від індексації в robots.txt. Цим часто грішить Вордпресс, у ньому один і той же текст може бути чи не на п’яти сторінках (сторінка розділу, публікації по днях, місяцях, сама стаття, теги і т. п.) Теги, до речі, теж потрібно закрити, це зменшить шанс потрапити під фільтр АГС.
Якщо контент генерований або скопійований з інших сайтів, непогано, для додання людяності, додати якісний текст на головну сторінку і на парочку внутрішніх. Контент можна замовити у копірайтерів.

Переклад з cy-pr.com, автор російською Сергій Коломієць

1 коментар до “Рекомендації та основи розробки сателітів”

Залишити коментар