Оренда квартир у Львові. Як знайти квартиру в тривалу оренду

Львів є одним з найкрасивіших міст в Україні. Мені він дуже подобається і саме тому й живу в ньому вже протягом майже 13-ти років. Поки коштів на власну квартиру не назбирав, тому й приходиться орендувати. В цій статті хочу поділитися своїм досвідом в ринку нерухомості Львова і допомогти зорієнтуватися, як знайти квартиру в оренду в нашому місті. До речі, родився я теж у Львові, але потім сім’я поїхала на постійне місце проживання в інший регіон.

Оренда квартир у Львові

Львів має багато навчальних закладів, мабуть густота студентів є найбільшою в Україні. Також, як і в будь-якому більшому місті є значна кількість працюючих людей без власного житла. Саме цей прошарок і створює попит на ринку оренди нерухомості. Найважче знайти квартиру у Львові в літні місяці перед осінню і у Вересні. Причиною є наплив студентів, для яких гуртожитків звісно ж не вистачає.

Пошук квартири в оренду у Львові

Поки ви ще не втомилися читати, хочу дати вам лінк де можна розмістити ваше оголошення про пошук чи здачу квартири в оренду у Львові — група у Вконтакті http://vk.com/neruhomistlvova.

Щоб знайти квартиру, потрібно першим же ділом обдзвонити своє коло знайомих і поцікавитися чи хтось з власників не здає, чи щось чули може, шукати якісь зачіпки щоб вийти на власників квартир, що здаються в оренду. Цей спосіб я вважаю найкращим і найдешевшим. Шкода, що так квартиру знайти, буде не так то й швидко, але цілком дієво. Чим більше друзів і знайомих, тим краще.

Хибний спосіб пошуку оренди квартир у Львові є звернення в так звані агенства нерухомості, які надають телефони власників квартир. Вони пропонують скласти договір з вами, ви платите невелику суму, орієнтовно 250 грн і агенство нерухомості видає вам по кілька телефонних номерів у тиждень, на які Ви маєте дзвонити і домовлятися з власниками. Відразу попереджую, що ці номера є фікція, на них не беруть трубки, кажуть, що зараз зайняті, що квартира вже здана. Можуть і про зустріч домовитися, але все-одно щось вийде не так і квартира вам не дістанеться.

Дієвим, але дорогим способом знайти квартиру в оренду у місті Лева є маклери, які пропонують реальні квартири і пропозицій в них є достатньо. Вам прийдеться лише за їхні послуги заплатити місячну орендну вартість квартири. Тобто, знайшов маклер вам квартиру за 200 мертвих американських президентів, значить таку ж суму Ви мусите заплатити за його послуги. Хто терміново шукає квартиру в оренду, то цей спосіб буде найкращим. А ще укладається договір між агенством, власником і орендарем де розписуються всі умови. Також варто згадати, що заплатити прийдеться на 2-3 місяці наперед або як кажуть “за перший і останній місяць”

Ще можна купити газету львівських оголошень «Ваш магазин» або відкрити її копію в неті vashmagazin.ua, в якій 99% оголошень про оренду нерухомості є фіктивними. Це ті маклери друкують ліві адреса і привабливі переважно ціни аби привести собі клієнта і зняти з нього 250 грн, а потім сказати, що тієї квартири вже немає але є інші і ми вам даватимемо номера телефонів поступово. І то на який номер не подзвониш – попадаєш на агенцію нерухомості. Цікаво, що власники квартир, які хочуть здати квартиру, подають оголошення у «Ваш магазин» і маклери починають дзвонити до них ще до виходу газети. Очевидно хтось в редакції зливає відразу інформацію «своїм» маклерам. Так знайти безпосередньо власника реально, але дуже-дуже складно, маклери випереджають. Короче слово «маклер» рівняється слову «трутень». Паразитуючі форми, які лише шкодять і здійснюють свою життєдіяльність на ресурсах інших. Колись я навіть планував створити сайт nemakler.com з базою телефонів маклерів, щоб люди перед дзвінком по оголошенню пробивали по номеру телефона чи маклер, чи ні, а заодно щоб друкувалися на сайті пропозиції лише від власників квартир.  Але тим тре постійно займатися, закинув ідею, може комусь згодиться – реальний сайт для людей получився би.

Скільки коштує оренда квартири у Львові?

Звичайно ж тут залежить від багатьох факторів: стан, район, вигляд, шумність, тип будинку, тощо. Ну але, якщо говорити в загальному, про середньостатичну оренду квартири у Львові, то цифри такі:

1 – кімнатна квартира в оренду ≈ 120-180 $

2 – кімнатна квартира в оренду ≈150-250 $

3 – кімнатна квартира в оренду ≈200-400$

Отже, успіхів вам у пошуках оренди квартир у Львові. Я наразі проживаю в 3 – кімнітній квартирі  з нормальним ремонтом, меблями і побутовою технікою за 200$, район Балатон.

Якщо ви хочете купити квартиру, а не знімати, то раджу ознайомитися із аналізом цін на квартири у Львові станом на весну 2013 року.

P.S. Заключайте договори з співвласниками, щоб уберегти себе від неприємних ситуацій. ВАЖЛИВО!

P.P.S. З часу написання статті минуло 2 роки, я нарешті став власником нерухомості, скоро в’їжджаю. Бажаю і вам пошвидше забути за цих маклерів-шмаклерів.

В коментарях можете лишати ваші оголошення про пропозицію чи пошук оренди квартир. В день цю статтю читає 20-50 чоловік.

955 коментарів до “Оренда квартир у Львові. Як знайти квартиру в тривалу оренду”

  • На рахунок seo можливо, особисто я не будучи маклером, звертався в агенції нерухомості, дорого, але платиш по факту за надані послуги. Кому треба звертайтесь. asafg.com

   Відповіcти
  • МАКЛЕРИ ЦЕ НОРМАЛЬНІ ЛЮДИ ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ ТАК САМО ЯК І ВИ! а коли вам завидно то є ваші особисті проблеми БО ВИ Є ГАЛИЦЬКІ ТУПІ ХРУНІ !!!

   Відповіcти
   • Галичанин, тримай себе в руках. Зовсім не так само працюють. Не завидно нам, а просто ви мішаєте, перехвачуєте квартири і потім неймовірно важко знайти власника напряму без ваших «комісій». Також багато аферистів у ваших рядах, перечитайте ще раз про що мова йде в статті.

    Відповіcти
    • МИ ЙДЕМО У ЄВРОПУ. ЯКІ ТАМ ПРАВИЛА РОБОТИ. ТАМ ОБОВ’ЯЗКОВО ЗВЕРТАЮТЬСЯ В АГЕНСТВО НЕРУХОМОСТІ НАВІТЬ ЯКЩО ЗНАЙОМІ ВЛАСНИК І КЛІЄНТ. У НАС СКОРИСТАТИСЯ ПОСЛУГАМИ НІКОГО НЕ ЗАСТАВЛЯЮТЬ,НЕ ПІДХОДЯТЬ УМОВИ – НЕ КОРИСТУЄШСЯ

     Відповіcти
 1. Буде видно з часом, але стаття написана в першу чергу для людей про реальний стан на ринку нерухомості у Львові, а вже потім для пошуковика з ключами. Запитай з часом за статистику, не секрет, покажу.

  Відповіcти
 2. Дякую за статтю. Я якраз шукаю квартиру і ще ні з одним власником не розмовляла. Куди не подзвоню всюди агенства. Хочуть за те, що одну квартиру покажуть 280грн. Мабуть розклею оголошення і в ваш магазин подам своє.

  Відповіcти
 3. Шановні читачі!
  По-перше, не плутайте “інформаційні агентства” та “агентства нерухомості”.
  По-друге, ріелтори є так само різні, як і представники інших професій.
  По-третє, оскільки в нас, у Львові, дуже низький рівень обслуговування взагалі, то нема чого дивуватись “різнокаліберній” роботі даної галузі.
  По-четверте: а Ви завжди сумлінно виконуєте свою роботу і заслужено отримуєте гроші?????

  Відповіcти
  • Знаю дуже надійне агенство по нерухомості два роки назад вдало продав квартиру і зробив обмін на іншу, все зроблено на найвищому рівні,і одним словом професіонали, і просто хороші люди На даний момент сам туди влаштувався, є перспектива, все ж таки більше агенство більше 10 років на ринку нерухомості І не вирівнюйте всіх маклерів під одну ланку

   Відповіcти
 4. дякую за статтю! шкода що не прочитала її до того, як заплатила 280 грн. в так званому “інформаційному агенстві” – щира правда, що поки грошей не заплатив, то надзвонюватимуть по кілька разів на день , мол коли зможете підійти, а як тільки заплатив, то дуже зайняті і передзвонять пізніше…. ех, як не хочеться платити тих min 1500 грн за ніщо, але таке враження, що ситуація безвихідна.

  Відповіcти
 5. Не пристойно, дуже не пристойно ображати маклерів, які економлять час і гроші людей, які потребують орендованого житла. У кожного є вибір: шукати квартиру самому, продзвонюючи сторінку за сторінкою, допоки в горлі не пересохне чи просто сидіти на попі і чекати дзвіночка від маклера з пропозицією.

  Відповіcти
  • Скажіть будь-ласка, а чи пристойно зазначати під кожним оголошенням “без посередника”, якщо насправді його подає посередник. Ну давайте вже навчимось якійсь порядності, якщо посередник подає оголошення, тоді нехай зазначить ” посередник”. Чи можливо їм подобається по 20 раз на день чути досить коротку розмову по типу: “Доброго дня, ви власник чи посередник? – Посередник. – Дякую, до побачення”. Самим лише неправдивим “без посередника” підривається довіра як до агента, так і до джерела ( “Ваш магазин” наприклад). Я думаю варто було б редакції газети якось проконтролювати це питання, наприклад зобов’язати агентів підписувати повідомлення, і тим паче не обманювати народ. Наприклад мені, після того як я прозвонила сотні оголошень з підписом “без посередника” і витратила десятки гривень на оплату послуг мобільного зв’язку, пропало бажання взагалі користуватись газетою “Ваш магазин”.

   Відповіcти
 6. Дякую автору за інформацію.
  Шкода, що розвелося стільки трутнів, які не залишають (зменшують до мінімуму) можливості знайти самому житло
  Послуги…(((

  Відповіcти
 7. Ідея про немаклер цікава і хороша, однак маклерофізм як вірус знайде спосіб як ..
  Чи можна Вашу статтю передруковувати?

  Відповіcти
 8. Маклери та різного типу агенства – розвод. Викупляють оголошення власників квартир та грубо кажучи “вішають лапшу” людям,які шукають квартири.Я особисто мала з ними справу і більше не хочу.Не раджу звертатись в такі агенства,де офісні приміщення і сидить одна панянка.Звертайтесь у перевірені агенства нерухомості,де багато людей,так ви витратите кошти(можливо чималі),але по-моєму інакше ніяк(((

  Відповіcти
 9. Власне я саме в пошуках квартири. Можливо хтось щось чув за 2 кімнатну квартиру від власника за помірну ціну та в охайному стані. Порадьте щось, бо на маклерів немає грошей, а жити десь потрібно!

  Відповіcти
 10. Нещодавно мала справу з наймом квартири: в оголошенні зазначалось, що то від власника, але дотелефонувалась я лише посереднику, яка пообіцяла скинути плату за свої послуги на 400 гривень. Коли ж я оглядала квартиру, в ході розмови стало зрозуміло, що “посередник” – племінниця власника, яка, очевидно, просто в такий спосіб хоче увірвати собі гроші. А я досі не маю, де жити. Якщо хтось може підказати, як вийти на тих примарних власників квартир, – буду дуже вдячна

  Відповіcти
 11. можна звертатися в інформаційні агенства.Не всі працюють погано,є добросовісні агенства,які реально допомагають людям.І це на багато дешевше ніж платити маклеру.Просто потрібно бути уважним і слухати як тебе консультують.НЕ ВСІ БРЕШУТЬ!!!Дешевих квартир з гарними умовами не буває!Розумна людина це розуміє і може поселитися,а дурним ніхто не допоможе,не має значення в яке агенство вони звернуться.

  Відповіcти
  • я не зустрічав відгуків серед свого кола знайомих, що комусь реально допомогли знайти квартиру оті фірмочки, які за невелику платню типу будуть давати адреса квартир і телефони власників.

   Відповіcти
 12. Маклеры и инф. агенста во Львове – некомпетентные, голодные и готовые врать студики)))

  Відповіcти
 13. я також шукаю 2 ох кімнатну квартиру без посередників за помірну ціну в Франківському р-ні…. хто щось знає відпишіть. ..

  Відповіcти
 14.  Я шукаю 1-2 к.кв. в Галицькому р-н. за помірну ціну,будь ласка допоможіть знайти хто може!

  Відповіcти
 15. сім’я з 2-ох річною дитиною шукає 2-кімн. кварт. в гарному стані,
  без посередників, тел. 0937957999

  Відповіcти
 16. Я також шукаю 1 ох кімнатну квартиру без посередників за помірну ціну. Терміново!!! Хтось щось знає будь-ласка відпишіть…
  050-351-50-64…

  Відповіcти
 17. Також 2 роки назад “спалився” на тих “інформаційних агенствах”. За ці 2 роки знайшов 2 квартири, правда через агенства нерухомості. Зараз знову шукаю 2-3 кімнатну квартиру(власник хоче робити капітальний ремонт). Правда немає “лишніх” фінансів для оплати агентам. Якщо є у когось пропозиції від власників щодо оренди квартири ціною 1800 грн + КП будь-ласка дзвоніть +380961698547.

  Відповіcти
 18. ДОВГОТРИВАЛА ОРЕНДА КВАРТИРИ
  К-сть кімнат – 1-2
  Термін орендування- довготривала оренда
  Бажаний район проживання- Шевченківський
  Орієнтовна ціна місячної плати – до 1600 грн+ КП.
  Про себе: 2 молоді порядні дівчини винаймуть квартиру у р-ні вул. Золота, Клепарівська, Базарна, Я.Пастрака, Я.Раппопорта, Котлярська, Варшавська, Липинського…Ті що не подалік від центру(15-20 хв. ходьби)

  БЕЗ ПОСЕРЕДНИКІВ

  Пропозиції пишіть в приват,
  або ж телефонуйте за № 0989964626, 0937633387 . (Валентина)
  Дякую.

  P.S. Величезне прохання до рієлторів/маклерів… НЕ ТУРБУЙТЕ !!!

  Відповіcти
 19. ЗНІМУ 1-КІМН, КВАРТИРУ
  2 порядні дівчини шукають квартиру до 1400 грн. бажано у Франківському районі. Терміново!

  Відповіcти
 20. Потрібна квартира для двох серйозних дівчат
  на довготривалий термін
  Городоцька.., Чорновола, бажано не пічне опалення
  097 3592 695

  Відповіcти
 21. Я міг би зробити сайт з базою даних ненадійних маклерів. Це здається нескладним завданням, якщо у Вас ще є бажання для реалізації цієї ідеї – міг би стати її інструментом.

  Відповіcти
 22. Винайму на довготривалий термін 2-х або 3-х кімнатну квартиру в районі нижньої Городоцької!!!
  Без посередників. ТЕРМІНОВО!!!
  Тел.+380961467577
  +380631840430 Андрій

  Відповіcти
 23. молода пара шукає 1-но кімнатну квартиру на довготривалий термін!бажано личаківський район до 1800грн!Mamamialviv@gmail.com

  Відповіcти
 24. Доброго дня, шукаю 1-ну квартиру від власника на тривалий термін проживання. Цікавить район Сихів, ціна 1500 грн, в гарному стані, пральна машина, холодильник, плита і інтернет обов’язково. СВОЄЧАСНУ ОПЛАТУ ГАРАНТУЮ! Проживати буде добропорядна дівчина, МАЮ НАМІР ПЕРЕЇХАТИ ДО 30-ГО ВЕРЕСНЯ. прошу надсилайте листи за адресою : lyzardy@mail.ru або телефонуйте за номером 093 261 25 27 . Заздалегідь дуже вдячна.

  Відповіcти
 25. Винайму терміново 1-кім. кв-ру в Залізничному або Франківському р-ні, бажано без меблів або частково і без побут. техніки, до 1 300 грн. т. 096 1 123 789

  Відповіcти
 26. шукаю дівчину для спільного проживання в окрему кімнату, в особняку. Перший поверх, з ремонтом, повноцінна кухня. ціна 650 +КП

  Відповіcти
 27. ТЕРМІНОВО!!! Молода пара шукає квартиру на місяць- два в оренду, до 2000грн (разом з комунальними). АБО НА ПІДСЕЛЕННЯ В 1 ОКРЕМУ КІМНАТУ ІЗОЛЬОВАНУ ПІД КЛЮЧ!!! Розгляну всі хороші пропозиції від ВЛАСНИКІВ. Обовязково: ліжко, плита, ванна, холодильник, бажано інтернет. Район немає значення. 0639759049 Христина

  Відповіcти
 28. винайму 2х кіімнатну квартиру довго тривалий термін В личаківському районі розгляну всі пропозиції 068 31 11 775

  Відповіcти
 29. Шукаємо з чоловіком 1-2 кім. квартиру бажано в районі Привокзальної не більше 1500 грн. без посередників. Будь-ласка, відгукніться! Дякуємо! alatyrdd@gmail.com

  Відповіcти
 30. Молода пара винайме на тривалий час 1 к квартиру, Прошу відгукнутись власників квартир.Ррозглянемо всі можливі варіанти.
  +380952224978

  Відповіcти
 31. Толковая статья, спасибо. Сам сейчас ищу во Львове, ситуация точь в точь как вы описали. Ничего не изменилось

  Кстати, может кто-то хочет сдать двушку или трешку в центре?

  Відповіcти
 32. Шукаю на довготривалий термін 1-2-х кімнатну квартиру або будинок у Львові будь-якому раойні, або за містом до 2000 грн, (з комунальними),Для молодої сім’ї без дітей. Розглянем всі варіанти, ДУЖЕ потрібно житло! 0631759286,0685370819 Віталій

  Відповіcти
 33. Зніму житло у Львові в межах 30 хвилин
  хотьби від Оперного театру до 2000 гр.
  абсолютно без маклерів, умебльоване, з
  необхідною П/Т, душовою кабіною, або з
  ванною та наявним інтернетом для себе:
  охайного працюючого спокійного чоловіка
  без шкідливих звичок на декілька років.
  Порядність та своєчасну оплату гарантую.
  Перегляну всі пропозиції. Дякую 🙂
  Павло 093-878-6926

  Відповіcти
 34. Привітики.Можливо хтось знає де можна зняти 1 кім. квартиру не дорого?Так щоб не натикатись постійно на агенства з нерухомості!!!

  Відповіcти
 35. Переїхав до Львову два місяці тому. Все у статті правда, лиш ціни зараз більші. Хоча мені пощастило з агенством – за 360 гривень вони дали мені справжні номери тих, хто здає квартири. Але не пощастило з орендодавцем (то здати хотів надовго, то вже продати, то він поїде і на картку гроші переказувати), мабуть треба з’їзжати.

  Відповіcти
 36. Зніму однокімнатну квартиру на довготривалий термін, недорого, до 1600 грн.! ( Двоє хлопців ) Порядність і вчасну оплату гарантуємо! Пишіть в приват, або телефонуйте: 063 47 69 539, 095 66 39 308

  Відповіcти
 37. Мы не так давно во Львове, но нам очень здесь нравится и мы хотим остаться! Нас двое, я и муж, оба фрилансеры, приехали зимовать, сами из Киева. Мы спокойные и дружелюбные ребята, а также ответственные арендаторы. Снимем 1-2х комнатную квартиру от хозяина, локация не так важна, рассмотрим любые варианты. Бюджет ~300$
  Обращаться по телефону 093-501-09-33
  Заранее спасибо!

  Відповіcти
 38. Nossa esse blog é maravilhoso , adoro de ler seus posts.
  Continue o bom trabalho! Você já deve saber que, muitas pessoas precisam de informações sobre isso, você está
  ajudando-os!!

  Відповіcти
 39. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  kudos

  Відповіcти
 40. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having problems with
  your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it.

  Is there anyone else having similar RSS problems?

  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

  Відповіcти
 41. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping
  it up all over the internet without my agreement. Do you know
  any techniques to help prevent content from being stolen? I’d really appreciate it.

  Відповіcти
 42. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
  blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same
  subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me
  an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

  Відповіcти
 43. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I
  have really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing
  for your rss feed and I am hoping you write once more very soon!

  Відповіcти
 44. Just want to say your article is as amazing.
  The clarity in your post is just great and i could assume you
  are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

  Відповіcти
 45. Its such as you read my thoughts! You appear to know a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
  I think that you simply could do with a few % to drive the message house a
  little bit, but instead of that, that is fantastic
  blog. An excellent read. I will definitely be back.

  Відповіcти
 46. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and
  say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog
  writer but I’m still new to everything. Do you have any helpful
  hints for first-time blog writers? I’d certainly appreciate it.

  Відповіcти
 47. Someone essentially lend a hand to make critically posts I might state.
  That is the first time I frequented your website page and thus
  far? I amazed with the research you made to create this particular
  post amazing. Fantastic process!

  Відповіcти
 48. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Відповіcти
 49. Hello There. I discovered your weblog using msn. This
  is a really smartly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read
  more of your useful information. Thanks for the post.

  I will certainly comeback.

  Відповіcти
 50. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you,
  However I am going through problems with your RSS.

  I don’t know the reason why I cannot subscribe to it.

  Is there anyone else getting the same RSS problems?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

  Відповіcти
 51. Undeniably consider that which you stated. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest factor to keep in mind of.
  I say to you, I certainly get irked whilst other folks think
  about concerns that they plainly don’t recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest as well as outlined out the entire thing with no need side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

  Відповіcти
 52. Hello would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.

  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

  Відповіcти
 53. Howdy I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake,
  while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and
  would just like to say thanks for a fantastic post
  and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep
  up the superb work.

  Відповіcти
 54. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required
  to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any suggestions
  or advice would be greatly appreciated. Cheers

  Відповіcти
 55. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
  kudos

  Відповіcти
 56. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to the whole thing. Do you have any tips for novice blog
  writers? I’d definitely appreciate it.

  Відповіcти
 57. Its like you learn my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that
  you could do with some percent to force the message house
  a bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

  Відповіcти
 58. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate
  if you continue this in future. Lots of people will be
  benefited from your writing. Cheers!

  Відповіcти
 59. Whats up are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 60. I don’t even know how I stopped up right here, however I assumed this put up used to be good.

  I do not understand who you’re but certainly you’re
  going to a well-known blogger in case you are not already.

  Cheers!

  Відповіcти
 61. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get four emails with the
  same comment. Is there any way you can remove people from that service?

  Cheers!

  Відповіcти
 62. Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing
  a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  Відповіcти
 63. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back
  often!

  Відповіcти
 64. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all
  is needed to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so
  I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly
  appreciated. Appreciate it

  Відповіcти
 65. May I simply say what a relief to uncover someone who genuinely understands what they’re discussing online.
  You definitely understand how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people must read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you aren’t more popular because you most
  certainly possess the gift.

  Відповіcти
 66. I just like the valuable info you provide to your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at once more here frequently.
  I am moderately certain I’ll be told plenty of new
  stuff right right here! Good luck for the next!

  Відповіcти
 67. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  Відповіcти
 68. Simply desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this
  subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

  Відповіcти
 69. Hey there I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Google for something else, Anyways I am here now and would just
  like to say many thanks for a remarkable post and a
  all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal
  more, Please do keep up the great job.

  Відповіcти
 70. I’ve been browsing on-line greater than three
  hours these days, yet I never found any fascinating article like yours.

  It is lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will likely
  be a lot more useful than ever before.

  Відповіcти
 71. Aw, this was an incredibly good post. Spending
  some time and actual effort to create a good article… but what can I say… I
  put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

  Відповіcти
 72. Attractive element of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I
  acquire in fact loved account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing on your feeds and even I
  fulfillment you get right of entry to constantly rapidly.

  Відповіcти
 73. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out
  loads. I am hoping to contribute & aid other users like its aided me.
  Good job.

  Відповіcти
 74. Undeniably imagine that that you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest factor to remember of.
  I say to you, I certainly get irked while other folks think about issues that they
  just don’t realize about. You controlled to hit the nail
  upon the highest and outlined out the entire thing with no
  need side effect , other folks can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thank you

  Відповіcти
 75. Appreciating the hard work you put into your blog and
  in depth information you provide. It’s awesome to come across
  a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to
  my Google account.

  Відповіcти
 76. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog
  posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately
  stumbled upon this web site. Studying this information So i am satisfied to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I
  needed. I so much certainly will make certain to do not omit this website and give it a glance on a constant
  basis.

  Відповіcти
 77. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  Відповіcти
 78. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

  Відповіcти
 79. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get
  setup? I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice
  would be greatly appreciated. Kudos

  Відповіcти
 80. First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you
  center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had trouble clearing my mind in getting my ideas out there.

  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10
  to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?

  Thank you!

  Відповіcти
 81. Hey! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established website like yours
  require a large amount of work? I am brand new to running
  a blog however I do write in my diary every day. I’d like
  to start a blog so I can share my experience
  and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

  Відповіcти
 82. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get four emails with the same comment.

  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks!

  Відповіcти
 83. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article
  or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit
  from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  Відповіcти
 84. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

  Відповіcти
 85. You are so awesome! I don’t suppose I’ve truly read
  through a single thing like this before. So great to find somebody with some original thoughts on this subject.
  Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s
  needed on the internet, someone with some originality!

  Відповіcти
 86. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

  Відповіcти
 87. Howdy! I understand this is kind of off-topic but I had to ask.

  Does operating a well-established blog such as yours take a large amount of work?

  I’m brand new to writing a blog however I do write in my journal on a daily
  basis. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.

  Thankyou!

  Відповіcти
 88. First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like
  to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head before writing.

  I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas
  or hints? Appreciate it!

  Відповіcти
 89. Magnificent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site,
  how could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a appropriate deal.
  I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent idea

  Відповіcти
 90. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at
  many of the articles I realized it’s new to me.

  Regardless, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

  Відповіcти
 91. Howdy! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a massive amount work?
  I’m completely new to operating a blog but I do write in my
  diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my personal experience
  and views online. Please let me know if you have any kind
  of recommendations or tips for new aspiring bloggers.

  Thankyou!

  Відповіcти
 92. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning
  this blog. I really hope to view the same high-grade content by you
  in the future as well. In fact, your creative writing
  abilities has inspired me to get my own website now 😉

  Відповіcти
 93. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without
  a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that
  too few people are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I found this during my hunt for something relating to this.

  Відповіcти
 94. I was very happy to discover this web site.
  I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!!
  I definitely savored every part of it and i also have you saved to fav
  to look at new stuff in your website.

  Відповіcти
 95. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this
  from. many thanks

  Відповіcти
 96. This design is steller! You most certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

  Відповіcти
 97. Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any
  user discussion forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of group where I can get comments from other
  experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me
  know. Many thanks!

  Відповіcти
 98. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your site when you could be
  giving us something informative to read?

  Відповіcти
 99. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thanks!

  Відповіcти
 100. Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
  to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 101. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a
  blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you,
  you have hit the nail on the head. The issue is something which
  too few people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I came across this in my search for
  something relating to this.

  Відповіcти
 102. I will right away gfasp your rsss feed as I can’t fijd your e-mail subsciption hyperlink or e-newsletter service.

  Do you’ve any? Please permit me recognizee soo that I may just subscribe.
  Thanks.

  Відповіcти
 103. First of all I would like to say fantastic blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if
  you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first
  10 to 15 minutes tend to be lost simply just trying to figure out how to begin. Any
  recommendations or hints? Many thanks!

  Відповіcти
 104. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you could do
  with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

  Відповіcти
 105. I’ve been surfing online more than three hours as of late, yet I
  by no means found any interesting article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content
  as you did, the net can be a lot more useful than ever before.

  Відповіcти
 106. I’m not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it
  a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still
  exists.

  Відповіcти
 107. Somebody necessarily lend a hand to make severely posts I might state.
  This is the first time I frequented your web page and thus far?
  I amazed with the research you made to create this particular put
  up amazing. Magnificent task!

  Відповіcти
 108. First off I would like to say wonderful blog!

  I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before
  writing. I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting
  my ideas out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to
  15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Cheers!

  Відповіcти
 109. I like the helpful information you supply in your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at again here frequently.
  I’m relatively certain I will be informed a lot of
  new stuff proper right here! Good luck for the next!

  Відповіcти
 110. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was curious what all is required to get set up?

  I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

  Відповіcти
 111. Wonderful items from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you’re simply too wonderful.
  I really like what you have received here, certainly like what you
  are stating and the way in which in which you say it.
  You make it entertaining and you continue to care
  for to keep it smart. I can not wait to read far more from you.

  This is actually a terrific web site.

  Відповіcти
 112. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

  Відповіcти
 113. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Kudos

  Відповіcти
 114. Wow that wass unusual. I just wrote aan extremely long comment but afte
  I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m
  not writing all that over again. Anyhow, just anted to say wonderful blog!

  Відповіcти
 115. Good day! I could have sworn I’ve been to
  this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

  Відповіcти
 116. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

  Відповіcти
 117. I think this is among the most important information for me.

  And i am glad reading your article. But want to remark
  on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice
  : D. Good job, cheers

  Відповіcти
 118. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Talk soon!

  Відповіcти
 119. Thank you for every other fantastic article. The place else could anybody get that kind of info in such
  an ideal method of writing? I’ve a presentation subsequent
  week, and I’m at the look for such information.

  Відповіcти
 120. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you can remove me from that service?
  Thank you!

  Відповіcти
 121. I have been surfing on-line greater than 3
  hours these days, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is lovely worth sufficient for me. Personally,
  if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet
  will probably be much more useful than ever before.

  Відповіcти
 122. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a
  good platform.

  Відповіcти
 123. After exploring a few of the articles on your blog, I really
  appreciate your technique of blogging. I book marked it to my
  bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and
  tell me how you feel.

  Відповіcти
 124. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

  Відповіcти
 125. I’ll right away take hold of your rss as I can not to find
  your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me understand so that I could subscribe.
  Thanks.

  Відповіcти
 126. Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had
  to ask!

  Відповіcти
 127. Hey I am so thrilled I found your web site, I really found you by accident, while I was searching on Aol for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round
  thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the moment
  but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome b.

  Відповіcти
 128. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you could be a great author. I will make sure to
  bookmark your blog and may come back in the foreseeable future.
  I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice
  morning!

  Відповіcти
 129. I’ve been browsing online more than three hours nowadays, but I
  by no means found any attention-grabbing article like
  yours. It is pretty price enough for me. Personally,
  if all web owners and bloggers made just right content as you did, the web can be much more helpful than ever before.

  Відповіcти
 130. Great post. I used to be checking constantly
  this weblog and I am inspired! Extremely useful information specially the ultimate section 🙂 I care
  for such information much. I was seeking this certain info for a very long time.
  Thanks and best of luck.

  Відповіcти
 131. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The
  words in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the
  problem solved soon. Cheers

  Відповіcти
 132. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

  Відповіcти
 133. Good day! I could have sworn I’ve visited this site
  before but after going through some of the articles I realized
  it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

  Відповіcти
 134. Magnificent items from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you are just too great.
  I really like what you’ve acquired right here, certainly like what
  you’re stating and the way in which by which you are saying it.
  You are making it entertaining and you still care for to stay
  it wise. I can’t wait to learn far more from you. This is actually a tremendous site.

  Відповіcти
 135. Its like you read my thoughts! You appear to grasp a lot about this, like you wrote the ebook
  in it or something. I think that you simply can do with a few
  p.c. to power the message house a bit, but instead of that, that is wonderful
  blog. A great read. I’ll definitely be back.

  Відповіcти
 136. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, awesome blog!

  Відповіcти
 137. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

  Відповіcти
 138. Nice post. I was checking continuously this
  blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂
  I care for such info much. I was looking for this certain information for a long time.

  Thank you and good luck.

  Відповіcти
 139. Thanks for the marvelous posting! I definitely
  enjoyed reading it, you can be a great author. I will remember to bookmark your blog and may
  come back down the road. I want to encourage that you continue your great posts,
  have a nice weekend!

  Відповіcти
 140. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is
  needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100%
  sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Thank you

  Відповіcти
 141. Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason seemed to be at
  the web the easiest thing to bear in mind of. I
  say to you, I definitely get irked while folks think about worries that they plainly don’t recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the top as smartly as outlined out the whole thing without having side effect ,
  other folks could take a signal. Will likely be back
  to get more. Thanks

  Відповіcти
 142. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous
  about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into
  it? Any kind of help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 143. Hey I am so excited I found your blog, I really found you by mistake, while I was
  searching on Yahoo for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post
  and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read
  it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the superb job.

  Відповіcти
 144. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am anxious
  about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be really appreciated!

  Відповіcти
 145. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be really something that I think I would
  never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Відповіcти
 146. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of unique content
  I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission.
  Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

  Відповіcти
 147. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get three emails with the
  same comment. Is there any way you can remove people from that service?

  Thanks a lot!

  Відповіcти
 148. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you few
  interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

  Відповіcти
 149. Thanks a lot for sharing this with all folks you really know what you are talking approximately!
  Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could
  have a link alternate arrangement among us

  Відповіcти
 150. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this
  website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance”
  between usability and visual appearance. I must say you have
  done a superb job with this. Also, the blog loads super quick for me on Internet explorer.

  Superb Blog!

  Відповіcти
 151. Hello There. I found your blog the usage of msn. That is a really smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful
  info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

  Відповіcти
 152. Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing
  to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly
  don’t know about. You managed to hit the nail
  upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 153. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I have read this post and if I may just I desire to counsel you few interesting issues or tips.
  Perhaps you could write next articles regarding this article.
  I wish to learn more things approximately it!

  Відповіcти
 154. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail
  on the head. The problem is an issue that too few people are speaking intelligently
  about. I’m very happy that I stumbled across this during my search
  for something regarding this.

  Відповіcти
 155. Definitely believe that which you stated. Your
  favorite reason appeared to be on the web the simplest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without
  having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Відповіcти
 156. Hello there! This is kind of off topic but I
  need some advice from an established blog. Is it very
  hard to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about
  creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions?
  Cheers

  Відповіcти
 157. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site
  owners and bloggers made good content as you did, the internet will be
  much more useful than ever before.

  Відповіcти
 158. Can I just say what a relief to uncover somebody who genuinely understands what they
  are talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people have to check this out and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular because you surely have the gift.

  Відповіcти
 159. What i don’t realize is in fact how you’re no longer really a
  lot more well-favored than you might be right now. You are so intelligent.
  You know therefore significantly when it comes to this topic, produced me
  in my view imagine it from numerous numerous angles.
  Its like men and women are not fascinated unless it is one thing to do with Girl gaga!

  Your personal stuffs nice. Always take care of
  it up!

  Відповіcти
 160. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I
  would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Відповіcти