SEO зло?

seo is evil?Постійно спостерігаю як в статтях та коментарях в інтернеті люди висловлюються в сторону SEO що це просто злочин, всі сеошники must die, балаболи і шарлатани, спамери і какофоби і так далі в подібному дусі.

Цікаво, що такими фразами кидаються або ті, хто не знає про що говорить, або просто невдахи чи люди, які начитались чужих неправильних думок і взяли їх собі за основу і аксіому. Досить цікаво почитати переклад статті на цю тему тут, саме вона надихнула мене висловитись з приводу цього. Автор досить глибоко описав нюанси, але видно, що тронувся головою і оцінює інтернет як суцільну блогосферу, мислить зі свого болота, з лопатою в музеї. Пише, що тре бути цікавим і прийде успіх, але ж інтернет-магазин в описах товарів не може бути цікавим таким щоб його цитували, оновлюваним перманентно і т.д.

Інтернет це не лише блогосфера, інтернет, з мого болота, це велика площадка для бізнесу і розваг та черпання новин. Блогосфера, мабуть, є лише невеликою часткою в цьому морі. Не варто зациклюватися.

Хочу коротко написати про абревіатури, які часто пишуть самі не знаючи, що вони означають, щоб виокремити їх і усвідомити:

SEO search engine optimization -> оптимізація сайтів під пошукові системи. Пошуковики працюють по певних алгоритмах і мають певні вимоги до сайтів для правильного їх ранжування в результатах видачі. Завдання сеошника поправити клієнтський/свій сайт у відповідності до вимог пошуковиків і зовнішніми + внутрішніми методами підняти у видачі певні пошукові слова та словосполучення. Методи досягнення цілей бувають чорними та білими. Чорні методи — це за допомогою якихось дірок в пошукових системах досягається ТОП у видачі, але чорні методи швидко і 100% знаходяться розробниками і перекриваються. Білі методи — це ті, які сам пошуковик пропонує. Раджу почитати поради Google та поради Яндекс, актуальних пошукових машин в уанеті.

Робота сеошника не така проста як здається зі сторони і вимагає купи знань, навиків, досвіду та постійного моніторингу нових тенденцій, експериментів, грошових вкладень, зусиль і часу. Тупо купувати посилання може хтось подумати, але це не тупо, а досить марудно: відбір донорів, формування списків анкорів, релевантних сторінок сайту і ще куча монотонної роботи.

SMO — social media optimization -> оптимізація в соціальних мережах — це комплекс заходів для приведення відвідувачів на сайт із соціальних мереж. Тут ніби все зрозуміло і багато не варто мені описувати. Сам я тут мілко плаваю і, вцілому, негативно ставлюсь до соціалок чомусь. Варто зазначити, що сам рух почався з публікації Рохіта Баргави, де він сформував 5 правил SMO, ну і потім вони постійно доповнюються. Зверніть увагу на рік (2006) публікації. Я, наприклад, тоді ще навіть не знав про якісь соціалки, а вони вже стратегію обробки нашого мозку придумували.

SMM — social media marketing -> маркетинг в соціальних мережах. Що таке маркетинг писати не буду і соціальні мережі ви теж знаєте що то таке. Особисто я, не бачу якоїсь чіткої різниці між SMO і SMM, та й якось нецікаво то, зміст же зрозумілий — знайти вас в соціалці, продати щось і втокмачити в голову що наш бренд/товар/послуга/магазин/…  просто супер. Комплекс робіт в соціальних мережах для бізнесу.

Мене якось напрягає цей бізнес в соціалках коли він нав’язливий, коли у френдстрічці йде спам із анонсами різних конкурсів, виграшів, акцій та іншої лобуди, яка мені непотрібна. Продаж лайків це теж якось неправильно і подібно обману. Якщо мій товариш у френдстрічці рекомендує «услуги рекрутинга в Киеве», то це просто рак мозку в нього значить і варто задуматись чи варто його фоловити. Краще раз в рік зустрітися, випити пива і взнати всі новини і т.д, без всяких «грузоперевозок в Одессе». Може через це і не люблю соціалки. Вони б мали просто замінювати частково живе спілкування, а в реальності бачу, що йде тенденція до деградації відносин людей в соціумі. Поки прийнятна для мене соціалка, якщо її можна так назвати, Twitter, але і там часом кучки какашок друзі вивантажують.

SEM — search engines marketing — пошуковий маркетинг. Тобто комплекс заходів для бізнесу в пошукових системах. Сюди відносимо і SEO і контекстну рекламу.

Повертаючись до SEO і теми статті, хочеться запитати: чому SEO зло? Тому що гівносайти попадають на високі місця у пошуковиках і затінюють собою нормальні сайти? — ніфіга, не правда, ідіть застрельтесь і не поширюйте хибну інформацію. Хороші сайти самі виходять на високі місьця у видачі, адже алгоритми пошуковиків направлені саме на цю ціль. Слід розуміти нарешті, що таке SEO і не путати з якимись негативами в інеті. Чомусь, якщо якийсь негатив, то відразу його називають SEO — вершиною стало коли почув, що спам на почті це SEO.  Із негативу я б лише виокремив наявність на сайтах текстів зі значною тавтологією, але то невправність райтера. Якщо гарно вписувати пошукові ключі в цікавий і потрібний текст на сайті, то відвідувачі не замітять якогось дискомфорту.

SEO часто ототожнюють із гівносайтами. Теж хибна думка. Послуги сеошників направлені на бізнес, вони роблять сайти фірм кращими для пошукових систем і людей, пхають їх у видачу по релевантних словах, доносять до шукача послугу/товар релевантну до його пошукового запиту. Покращують видачу нарешті, витісняючи звідти гівносайти з переспамом. SEO просто необхідне для більшості бізнесу, це один з найкращих каталізаторів успіху. Поки хтось «скиглить» інші користуються послугою і мають клієнтів та процвітаючий бізнес.

Гівносайти роблять так звані манімейкери, люди які отримують з них заробіток. У видачі гівносайтів все меншає. Та й нерідко належність сайту до ярлика ГС спірна. Для мене куча сайтів є ГС, але ж комусь вони цікаві, хтось же шукає «что будет если в унитаз поезда на полном ходу бросить лом» і подібне. Попит породжує пропозицію, тому і «маємо те що маємо». А обмежити себе від всяких ГСів дуже просто, не заходити на них і вправно користуватися пошуком, не тицяти ідіотські тізери і т.д.

А ви як ставитесь до SEO?

___________________________________________________________________________________

Рекламка в блозі: Вас цікавить якісна розробка сайтів у Львові, підтримка та пошукова оптимізація, інтернет реклама? — Весь комплекс послуг для бізнесу в інтернеті пропонує компанія STEPICO – http://stepico.com/ua

4 935 коментарів до “SEO зло?”

 1. СЕО – не зло, зло – чорні сеошники. І трохи по тексту: покупка лайків – для тебе це обман, а покупка лінків – нормальна робота. Чому?
  Ти віриш, що Вікіпедія колись купувала посилання?

  Відповіcти
  • Покупка лінків це нормально, що ж в цьому ненормального, це просто різновид реклами. Площадка має місце під рекламу і зазначено що реклама.

   А лайки це ж означає, що людина, яка його поставила, рекомендує вам «рекрутинг в Киеве» до якого сама не має відношення і напрягає своїх фоловерів проданою рекламою.

   Відповіcти
   • Згідно з рекомендаціями Гугла, лінки, що розміщуються як реклама, мають бути “ноуфаллоу” (запис в оф. блозі Гугл, та роз’яснення Метта Каттса на відеоконференції з блогерами). Сеошнику користі від такого посилання – нуль. Тож, треба купувати “природні” посилання, а це – те ж саме, що й покупні лайки.

    Відповіcти
    • Сайти робляться для людей, а не для Гугла, а відвідувачам абсолютно по барабану чи вони в «ноуфоллов» чи ні. Так само буває і по барабану власнику сайта і чхати він хотів на рекомендації Гугла і Мета Кетса. Інтернет це не Гугл, він лише інструмент для пошуку, і погано шукатиме, то піде в минуле.

     Це не те саме, що покупні лайки, вище писав чому.

     Відповіcти
     • Відвідувачам також абсолютно по барабану, оптимізований сайт під пошуковики чи ні. А раз мова йде про СЕО (що це таке – ти сам написав), то ми й повинні керуватись вимогами пошуковиків (і про це ти теж написав).

      Максе, у цій статті ти пішов тим же шляхом, що й автор статті про “сео – зло”, лише з іншого боку. Ти купуєш лінки, тож це – СЕО і нормально. Лаками ти не користуєшся, тож вони – зло. Але якщо ти оціниш ситуацію тверезо й без фанатизму – зрозумієш, що і покупні лайки, і покупні лінки – одне й теж, обман користувача й пошуковиків.

      Відповіcти
      • Мене просто дратують лайки чиїсь куплені, не так самі ті лайки як спам через них в моїй френдстрічці.

       Посилання куплені на сайтах, які читаю, у мене не викликають емоцій. Власники просто продають рекламу на своїх ресурсах і вказують це переважно.

       Ну чому ж покупні лінки «обман користувачів»? – це просто реклама. «Покупні лінки обман пошуковиків» тут Гугл задав правила гри і відрізнити куплений лінк від природнього він не може, як часто не може і сама людина. От, наприклад, як можна знати чи покупний лінк внизу цієї статті?

       Відповіcти
       • Якщо він вписаний у контекст статті – дуже важко відрізнити. А так, як це роблять здебільшого – у статті про білих ведмедів постовий про тормозні колодки – 99%, що продажний.

        Обман користувачів – тому, що блог – це така штука, де ти з читачами довірливо спілкуєшся, то-сьо, вони тебе вважають своїм другом (це в ідеалі, звичайно). І якщо ти ставиш посилання – значить ти радиш відвідати цей сайт. Але у більшості випадків за лінком ховається сайт, який тобі глибоко фіолєтовий, тож ні про яку “дружню пораду” тут не йдеться. Якщо користувач розуміє, що це не порада, а реклама (як у тебе) – все гут. Але якщо це в контексті – отут якраз і вкрадується обман. Гм… Ледве сам не заплутався 🙂

        Відповіcти
 2. Сповіщення: Мережеві цікавинки, vol. 6 | Український інтернет
 3. Згоден що твіти та лайки які містять рекламу не є приємними і досить часто навіть ігноруються, чи приводять до того що людину не читають в майбутньому, як і згідний з тим що це лише реклама якої безліч довкола в тенетах. Тому ніколи не лайкаю та не твічу рекламних посилань з свого акаунту, для цього є окремий обліковий запис в якому вказано що підписка на нього Вас нагородить рекламними посиланнями з такого то блогу чи сайту і якщо Вам цікаво то маєте на здоров’ячко.

  Відповіcти
 4. Пригадується, коли мені вперше довелося розміщувати продажні поклики, я сприймав то досить важко – якось ніби так, як би то було, коли б мені довелося “вийти на панель”. Неприємне відчуття.

  А щодо SEO… ну, є, звичайно, в тій роботі своя паскудність, хоча, скажімо, в роботі продавця чи журналіста подібного паскудсьтва аби не більше, не кажучи вже про дебілізатор. А є й роботи ще погірше. Є й відверті злодії вреті решт.

  Так що, в приципі, нічого там, в тому SEO, особливо брудного немає – робота як робота. Просто є невігласи, яким зміст тієї роботи незрозумілий, то вони й роблять з того чорта, як свого часу з куків. Це нормальною Люди такі.

  Відповіcти
 5. поцони, не наїжайте на тізерну рекламу! Тізери це добро) Подивіться на популярні торент-трекери, вони мають до 100 000 хостів на добу і практично всі монетизуються через банерну і тізерну рекламу.

  Відповіcти
 6. я не хотів розводити дискусію про тізери, я просто хотів сказати що дехто на тізерах заробляє більше ніж на будь-якому іншому виді заробітку в інтернеті. Принаймі тізери для уанету та рунету по прибутковості обходять адсенс як два пальці. Так що не такі вони і вже ідіотські ті тізери))

  Відповіcти
  • Я пробував тізери ставити різні, але вони менше приносять грошей ніж контекст на моїх укр.сайтах. Окрім того, інформація переважно на тізерах ідіотська, неправдива, з кричущими заголовками і т.п, від малюнків часто блювати хочеться. Тому для себе вирішив, що ніяких тізерів.

   Як на мене, то тізери для розважальних сайтів з низьким рівнем якості трафіку, який можна хіба тізерами монетизовувати. Чомусь я не бачив нормальних тізерів, а може погано дивився.

   Відповіcти
 7. Сповіщення: Продаж посилань та ставлення пошукових систем | Український інтернет
 8. Багато хто просто не бачить різниці між чорним і білим СЕО (а ще сірим, зеленим і фіолетовим у крапочку))).
  Насправді грамотно оптимізувати свій ресурс конче треба (а навіть внутрішня оптимізація – це вже СЕО). Користуєтеся двигунцями типу WordPress і ненавидите просування? А ви в курсі, що сам двигунець теж вже має елементи правильної оптимізації? Тобто це самодурство.
  Інша річ чорні методи: дори, спам наприклад. Це вже не оптимізація, а обман пошуковиків. До такого ставлюся негативно. Та не надто радикально 🙂
  Якщо хтось хоче купити віагру, то йому важливо якість препарату, тож якщо дор приведе його до мети – дор не треба вважати злом. Спам зло однозначно, бо він спрямований проти людей, чиї ресурси заспамлюють.

  Відповіcти
 9. You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be really something that I think
  I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the
  hang of it!

  Відповіcти
 10. I think that is one of the such a lot significant information for me.
  And i’m glad reading your article. However want to observation on few general issues, The
  website taste is wonderful, the articles is in reality nice :
  D. Just right process, cheers

  Відповіcти
 11. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend
  your web site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted
  of this your broadcast offered bright clear idea

  Відповіcти
 12. Superb blog you have here but I was wanting to know if you knew of any
  discussion boards that cover the same topics talked about
  here? I’d really love to be a part of online community where I can get feed-back from other experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks
  a lot!

  Відповіcти
 13. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

  Відповіcти
 14. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would
  really like to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

  Відповіcти
 15. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

  Відповіcти
 16. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard good things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts
  into it? Any kind of help would be really appreciated!

  Відповіcти
 17. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some
  of the subjects you write related to here. Again, awesome site!

  Відповіcти
 18. A person necessarily help to make seriously articles I’d state.
  This is the first time I frequented your website page and up to now?
  I surprised with the research you made to create this particular put up amazing.
  Fantastic activity!

  Відповіcти
 19. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is an extremely
  well written article. I’ll be sure to bookmark it
  and return to read more of your useful information. Thanks for the post.

  I’ll definitely return.

  Відповіcти
 20. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.

  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  Відповіcти
 21. I believe this is one of the such a lot vital info for me.
  And i’m glad studying your article. However should observation on some common things, The web site taste is wonderful,
  the articles is actually nice : D. Good task, cheers

  Відповіcти
 22. Greetings, I do think your site could possibly be having web browser compatibility issues.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks
  fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping
  issues. I simply wanted to give you a quick heads up!

  Other than that, fantastic site!

  Відповіcти
 23. Awesome site you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover
  the same topics talked about here? I’d really like to be
  a part of group where I can get responses from other knowledgeable people that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

  Відповіcти
 24. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks
  like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission.
  Do you know any techniques to help prevent
  content from being stolen? I’d really appreciate
  it.

  Відповіcти
 25. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so
  I decided to browse your website on my iphone during lunch break.

  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!

  Відповіcти
 26. Hey I am so thrilled I found your blog page, I really found you by accident, while
  I was looking on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to
  say thanks for a remarkable post and a all round
  thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment
  but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb job.

  Відповіcти
 27. Good day I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident,
  while I was looking on Digg for something else, Nonetheless I am
  here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round enjoyable
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all
  at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome jo.

  Відповіcти
 28. Thanks for every other fantastic post. The place else may just anybody get
  that type of information in such an ideal way of writing?

  I’ve a presentation next week, and I am on the search for such
  information.

  Відповіcти
 29. What i don’t understood is in truth how you’re now
  not really much more well-appreciated than you may be now.
  You’re very intelligent. You understand therefore significantly relating to this topic, made me for my part imagine it from a lot of numerous angles.
  Its like women and men aren’t fascinated unless it is
  one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs outstanding.
  Always deal with it up!

  Відповіcти
 30. Hey there! I could have sworn I’ve been to this
  site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

  Відповіcти
 31. Right here is the right website for everyone who really wants to understand this
  topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I
  personally would want to…HaHa). You definitely put a
  brand new spin on a topic that’s been discussed for many years.
  Wonderful stuff, just wonderful!

  Відповіcти
 32. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit
  crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

  Відповіcти
 33. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  visitors would value your work. If you’re even remotely interested, feel
  free to shoot me an email.

  Відповіcти
 34. I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  Відповіcти
 35. You really make it seem so easy along with your presentation however I find this matter to be really
  something which I feel I’d by no means understand.
  It sort of feels too complex and extremely vast for me.
  I am taking a look ahead to your next post, I’ll attempt to get the dangle of
  it!

  Відповіcти
 36. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is important and everything.
  However just imagine if you added some great graphics or videos to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos,
  this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Excellent blog!

  Відповіcти
 37. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

  Відповіcти
 38. Hi there, I discovered your blog by way of Google even as looking for a similar matter, your
  website got here up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into alert to your weblog thru Google, and located that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will be grateful should
  you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 39. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Many thanks

  Відповіcти
 40. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog
  posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.

  Reading this information So i am glad to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found
  out exactly what I needed. I so much unquestionably will make certain to do not overlook this web site and give it
  a look regularly.

  Відповіcти
 41. I have been browsing on-line greater than three hours nowadays, yet I by no means found any interesting article
  like yours. It’s beautiful price enough for me. In my opinion, if all web
  owners and bloggers made just right content material as you probably did, the net will likely
  be a lot more helpful than ever before.

  Відповіcти
 42. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, very good blog!

  Відповіcти
 43. I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site.
  It appears like some of the text within your content
  are running off the screen. Can someone else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them too?
  This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

  Відповіcти
 44. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been doing a little
  homework on this. And he actually ordered me dinner simply
  because I stumbled upon it for him… lol.
  So let me reword this…. Thanks for the meal!! But
  yeah, thanks for spending time to talk about
  this matter here on your web page.

  Відповіcти
 45. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could
  be giving us something informative to read?

  Відповіcти
 46. Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I’m attempting
  to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  Відповіcти
 47. I’m really loving the theme/design of your website. Do you ever run into
  any internet browser compatibility problems? A handful of my blog readers have complained about my site not working correctly
  in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this
  problem?

  Відповіcти
 48. Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is entirely
  off topic but I had to tell someone!

  Відповіcти
 49. Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity in your post is simply cool and i could assume
  you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  Відповіcти
 50. What i don’t realize is in truth how you’re now not actually a lot more well-appreciated than you may be right now.
  You’re very intelligent. You already know therefore
  considerably in terms of this topic, made me in my view imagine it from so many numerous angles.

  Its like men and women are not involved unless it is one thing to accomplish with Lady
  gaga! Your personal stuffs nice. Always take care of it up!

  Відповіcти
 51. I do accept as true with all the ideas you have offered to your post.
  They are really convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very quick for starters. May you please lengthen them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

  Відповіcти
 52. Hey there I am so delighted I found your webpage, I
  really found you by accident, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here
  now and would just like to say thank you for a fantastic post
  and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all
  at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot
  more, Please do keep up the superb jo.

  Відповіcти
 53. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to
  be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having
  side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 54. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so
  much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t
  know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

  Відповіcти
 55. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
  be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your
  next post, I’ll try to get the hang of it!

  Відповіcти
 56. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text
  in your post seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with
  browser compatibility but I thought I’d post to let you
  know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks

  Відповіcти
 57. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of
  volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!

  Відповіcти
 58. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?

  I am satisfied to search out so many helpful info here within the submit, we need work out more
  strategies in this regard, thank you for sharing. . .

  . . .

  Відповіcти
 59. Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this short
  article together. I once again find myself spending
  a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

  Відповіcти
 60. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your website provided us with valuable information to work on.
  You’ve performed an impressive activity and our entire neighborhood can be grateful
  to you.

  Відповіcти
 61. Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do
  you have any points or suggestions? Thank you

  Відповіcти
 62. Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or
  vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I
  believe we could greatly benefit from each other. If you might
  be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you!
  Fantastic blog by the way!

  Відповіcти
 63. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is required to get set up?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

  Відповіcти
 64. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little
  lost on everything. Would you advise starting with
  a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused ..
  Any ideas? Thank you!

  Відповіcти
 65. I like the helpful information you provide in your
  articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

  Відповіcти
 66. I’m extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see
  a great blog like this one these days.

  Відповіcти
 67. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything.

  However imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this blog could certainly be one of
  the very best in its niche. Wonderful blog!

  Відповіcти
 68. Hey! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.

  Does building a well-established blog such as
  yours take a large amount of work? I am brand new to operating a blog
  but I do write in my diary everyday. I’d like
  to start a blog so I will be able to share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.

  Thankyou!

  Відповіcти
 69. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.

  You obviously know what youre talking about, why
  throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you
  could be giving us something enlightening to read?

  Відповіcти
 70. Greetings I am so delighted I found your site, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say cheers for a remarkable post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute
  but I have book-marked it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great b.

  Відповіcти
 71. Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed
  reading it, you are a great author. I will make sure to bookmark your blog and may come back very
  soon. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have
  a nice weekend!

  Відповіcти
 72. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
  same nearly very often inside case you shield this hike.

  Відповіcти
 73. Superb blog you have here but I was curious if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of community where I can get
  feedback from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Bless you!

  Відповіcти
 74. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

  Відповіcти
 75. First of all I would like to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear
  your thoughts prior to writing. I’ve had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or tips? Thank you!

  Відповіcти
 76. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that
  service? Thanks!

  Відповіcти
 77. I believe that is one of the so much important info for me.
  And i’m glad studying your article. However should statement on some
  general things, The website style is ideal, the articles is actually great : D.
  Good task, cheers

  Відповіcти
 78. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Відповіcти
 79. Wonderful goods from you, man. I have take into
  accout your stuff prior to and you are simply extremely great.
  I really like what you’ve got here, really like what you’re saying and the way during which you
  say it. You make it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible.

  I cant wait to read much more from you. That is really a tremendous site.

  Відповіcти
 80. Hey! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thanks a lot!

  Відповіcти
 81. Definitely believe that which you said. Your favourite reason seemed to be at the web the easiest factor
  to take into account of. I say to you, I
  definitely get annoyed while folks think about worries that they plainly do not realize
  about. You controlled to hit the nail upon the top
  and also defined out the whole thing with no need side-effects ,
  folks could take a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 82. Its such as you read my mind! You appear to understand so much approximately this, such as
  you wrote the ebook in it or something. I feel that
  you simply could do with a few percent to power the message house a bit, however instead of that, this is magnificent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

  Відповіcти
 83. I am really impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.

  Відповіcти
 84. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you
  are just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like
  what you are stating and the way in which you
  say it. You make it entertaining and you still care for to keep it
  smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.

  Відповіcти
 85. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  browsing through a few of the posts I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be book-marking it
  and checking back regularly!

  Відповіcти
 86. I believe what you published was very logical. But, what about this?
  what if you were to write a awesome post title?
  I ain’t saying your information is not solid., however suppose you added
  a headline that grabbed people’s attention? I mean SEO зло?

  — блог Максима Пащенко is kinda plain. You could glance at Yahoo’s
  home page and see how they create post headlines to grab
  people interested. You might try adding a video or a related picture or two to grab readers interested
  about what you’ve got to say. In my opinion, it would make your
  website a little bit more interesting.

  Відповіcти
 87. Normally I don’t learn article on blogs, but I would like
  to say that this write-up very forced me to take a look at and do it!
  Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

  Відповіcти
 88. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which
  I think I would never understand. It seems too complex and
  extremely broad for me. I’m looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

  Відповіcти
 89. I think everything published made a great deal of
  sense. But, think on this, suppose you typed a catchier title?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, however what if you added something that grabbed a person’s attention? I mean SEO
  зло? — блог Максима Пащенко
  is a little vanilla. You should look at Yahoo’s front page and see how they create article
  titles to grab people to click. You might add a related video or a pic or two to get people interested about what you’ve written. Just
  my opinion, it could make your posts a little livelier.

  Відповіcти
 90. I think this is one of the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few general
  things, The website style is ideal, the articles is really
  excellent : D. Good job, cheers

  Відповіcти
 91. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making
  a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

  Відповіcти
 92. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% sure.

  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.

  Thanks

  Відповіcти
 93. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a
  good platform.

  Відповіcти
 94. This is the right website for anybody who really wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally
  will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for years.

  Excellent stuff, just excellent!

  Відповіcти
 95. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  Відповіcти
 96. hello there and thank you for your info – I have
  definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this website, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but
  sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your
  high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more
  of your respective exciting content. Ensure that you update
  this again very soon.

  Відповіcти
 97. I’ve been surfing on-line greater than three hours today, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made
  excellent content material as you probably did, the net will be a lot more
  useful than ever before.

  Відповіcти
 98. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your website provided us with useful information to work on. You have
  done a formidable job and our entire group will probably be grateful to you.

  Відповіcти
 99. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification seemed to be at the web the simplest factor to take
  into account of. I say to you, I definitely get irked at the same
  time as other folks think about concerns that they
  just don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing
  with no need side effect , other folks could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

  Відповіcти
 100. I absolutely love your blog.. Excellent colors &
  theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back
  as I’m trying to create my very own blog and would love to learn where you got this
  from or just what the theme is named. Thank you!

  Відповіcти
 101. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

  Відповіcти
 102. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

  Відповіcти
 103. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog
  posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Studying this information So i’m glad to show that I’ve an incredibly
  good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.

  I such a lot unquestionably will make certain to don?t put out of your mind this site and
  provides it a look on a continuing basis.

  Відповіcти
 104. Howdy, I believe your site may be having web browser compatibility
  problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Apart from that, excellent site!

  Відповіcти
 105. I’m extremely inspired with your writing talents as
  neatly as with the structure on your blog.
  Is this a paid topic or did you modify it your self?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to see a great blog like this one these days..

  Відповіcти
 106. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some
  nice procedures and we are looking to exchange techniques with others, why not shoot me an e-mail if interested.

  Відповіcти
 107. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward
  to seeing it expand over time.

  Відповіcти
 108. I blog quite often and I really appreciate your content.
  The article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new
  information about once a week. I subscribed to your Feed too.

  Відповіcти
 109. Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same topics as yours and I
  believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me
  an email. I look forward to hearing from you! Terrific
  blog by the way!

  Відповіcти
 110. I’m extremely pleased to uncover this web site. I want to to thank you
  for your time just for this fantastic read!!
  I definitely enjoyed every bit of it and I have you saved to
  fav to see new information on your web site.

  Відповіcти
 111. This is the right web site for anyone who wants to
  understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that has been discussed
  for a long time. Great stuff, just wonderful!

  Відповіcти
 112. Great items from you, man. I’ve take into accout your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.
  I actually like what you’ve obtained here, certainly like what you’re stating and the best way
  during which you are saying it. You’re making it entertaining and
  you still care for to stay it smart. I can’t wait to learn much more from you.
  That is actually a terrific site.

  Відповіcти
 113. I was wondering if you ever thought of changing the
  structure of your blog? Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two
  images. Maybe you could space it out better?

  Відповіcти
 114. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I will definitely return.

  Відповіcти
 115. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability
  and visual appeal. I must say that you’ve done
  a excellent job with this. Additionally, the blog loads extremely
  fast for me on Firefox. Excellent Blog!

  Відповіcти
 116. Howdy! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a marvellous job!

  Відповіcти
 117. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!