Як заробити гроші в інтернеті

Заробіток в інтернетіОскільки я пишу часом в цьому блозі про заробіток в інтернеті, то появилася певна група людей, які хочуть отримати додатковий заробіток в інтернеті та звертаються за порадами. Власне багатьох цікавить з чого починати, скільки взагалі можна заробити, за що братися і т.д.

На питання «Скільки можна заробляти в інтернеті» не існує відповіді. Це так само як і в житті немає ні мінімуму ні максимуму, все залежить від людини. Численні блоги пишуть про захмарні прибутки, що часто є неправдою, а просто рекламним трюком. Людина начитавшись про тисячі доларів починає думати, що все, пора сідати за клавіатуру і кидати роботу, віддавшись заробіткам в інтернеті.

Часто велике захоплення може розбитися «об чугунную задницу реальности». Не всі вміють нащупати золоту жилу і отримувати стабільні прибутки.

Що ж я можу порадити? Є чорні та білі методи заробітків. Чорні – це коли заробітки отримуються якимось обманом, махінацією, накруткою, тощо. Відразу рекомендую не братися за це, просто час згаєте і атрофація мозку розвиватиметься.

Робіть відразу сайт для людей (СДЛ), тобто проект який чимось буде корисним для людей. Сайт на якому буде інформація яка відповідатиме потребам певної аудиторії. Потрібно писати тексти власноручно, не копіпастити — сайти з копіпастом малоперспективні і часто вилітають з індексу пошуковиків, окрім того можуть бути проблеми з авторством та спорченою репутацією. Для експериментів можете завести кілька сайтів і там опробовувати різні методи, сайтів, які не є поки пріоритетними, хоча з часом могли б стати.

В кожної людини є якісь знання, сфера в якій вона добре розбирається. Власне на цьому рекомендую і зупинитися. Робити сайт/блог/форум на тематику яка вам близька, в чому ви розбираєтеся, тематика яка буде вам цікавою та  матимете натхнення розвивати це роками. Дуже добре, якщо ваша тематика сайту буде актуальною і комерційною, тематикою в якій є рекламодавці — тоді прибутки з розміщення реклами матимете непогані. І це може бути не обов’язково розміщення реклами, з часом при успішному життю проекта появляться прямі рекламодавці та партнерські програми чи просто партнери, а може ви створете і свій бізнес, відштовхнувшись від свого сайту, станете професіоналом і знаною людиною в своїй сфері.

Тут можна багато фантазувати і мріяти, але варто брати і пробувати, бо думкою ситий не будеш. Отже купуєм хостинг з доменом і починаємо щось робити, методом проб та помилок шліфуєм своє творіння. Раджу прочитати статтю Як створити сайт. Ставимо лічильники на сайт, пишемо контент і спостерігаємо. Пройде трохи часу, поки сайт набере ваги, контенту, відвідувачів, поки сайт почнуть добре ранжувати пошукові системи.

З часом проект отримає коло прихильників, котрих можна перетворити в покупців чи клієнтів. Можна на сайті повішати контекстну рекламу і отримувати деякі гроші. Сума залежить від тематики і ситуації на ринку, тобто активності рекламодавців. Для прикладу, мій блог про електроінструменти заробляє на контексті біля 25 євро в місяць. Також можна продавати посилання з сайту і отримувати за це гроші, посилання вічні, або з платою за час розміщення. Біржі через які продаються посилання тут.

Можна на сайті розміщувати банери і за покази отримувати гроші, але щоб не заробляти копійки потрібно мати велику відвідуваність сайту.

Існує дуже багато видів монетизації блогу/сайту/форуму, але перш за все тре мати нормально розкручений сайт з тематикою, яка приваблює рекламодавців. Зареєструйтесь на тематичних форумах, читайте блоги, набирайтесь знань. Досвід і знання дадуть вам зелене світло вперед.

Скільки я зароблятиму на початках? — Мало, 1-10 євро в місяць. Після активної та правильної роботи протягом року можна вже мати суми місячні більші за 1000 грн. Рекомендую робити сайти, які щось продаватимуть, а інші пасивні види заробітку стануть приємним доповненням до заробітку.

P.S. Я свій інтернет шлях почав менше 2-років тому і на сьогодні пасивний дохід більше 1000грн, активний плаває і зараз становить порядка 2,5 тисячі грн. От такий от фін.стриптиз від мене. Успіхів і натхнення в роботі, пам’ятайте, що нічого просто не дається і треба докладати багато зусиль, а також не всім вдається заробляти в інтернеті нормальні гроші.

547 коментарів до “Як заробити гроші в інтернеті”

 1. А де розповідь про способи виведення грошей з електронних в живі? Де висновок, що всі такі прибутки є незаконні? А висновок, що жити на такому заробітку (пасивному) нереально, це лише доповнення і забавка?:)

  Або, було б цікаво отримати приклади успішності в даній галузі від україномовних блогів, котрий заперечує тези що вище наведені мною.:))

  Відповіcти
  • Електронні гроші вивести в живі дуже просто, є ж багато способів і не розумію навіщо про то описувати, Вебмані на канторі по виводу виводяться в живі гроші чи тратяться далі в мережі, Адсенс присилає чеки і через банк то виводиться. Ну і так далі.

   Чому прибутки незаконні? То в нас влада незаконна. А прибутки отримані чесним шляхом, працею і зусиллями. Декларувати можна прибутки і спати спокійно, сплативши податки.

   Пасивний заробіток більше 1000 грн в місяць і рівень досягнутий такий за 1,5 року. Такий дохід я б не сказав що забавка, в декого зарплата нижча. А при подальші роботі, скажімо за 5 років, я планую щоб ця сума становила 1000 євро. Отже жити з пасивного прибутку можна і я знайомий віртуально з людьми, які мають тисячі долларів пасивного прибутку в місяць.

   Останнє речення-запитання не зовсім зрозумів. Ти ж сам заробляєш якісь гроші на своїх сайтах і бачиш суми і реалії, і прекрасно знаєш, що при правильній роботі та віддачі хоча б 5-ти годин в день на онлайн-господарство можна мати нормальні прибутки. Тарас, мій блог про електроінструменти, де пишу статті 2 рази в місяць, приносить в сумі мені біля 2000 грн/міс на сьогодні, бувало і більше і менше, я вважаю цю цифру нормальною і успішною, ось тобі й приклад, а ще в мене є інші нормальні проекти які набирають обертів.

   Відповіcти
   • Перший абзац: Як це має зробити школяр, наприклад?

    Другий абзац: І податок сплачують ці прибутки?
    чи щоб його сплатити треба реєструватися і кіпу паперів мати?:)

    Третій абзац: Розкажи як на 1000 грн. можна утримати сім’ю? А 1000 ойро це вже прибуток:).

    Четвертий абзац: Я не вважаю це заробітком, що стосується мене. А мав на увазі – аналіз блогів, що заробляють на життя і є в українському сегменті інтернету. Життя таке, що неможливо весь день просидіти в неті, навіть коли маєш вільний час, є домашні клопоти, а вже після них хочеться відпочинку. Проте можна чітко виділити для себе ціль і займатись регулярно, тоді можна і досягти чогось. Я вважав той ресурс додатком до вебмагазину, а не блогом, чи то є інший блог?

    Відповіcти
    • Як не дивно, але блог той приводить більше клієнтів та пасивного прибутку десь так в 2 рази ніж магазин, тому не є типу додатком, а швидше за все симбіозом.

     1. Школярам не варто займатися цією справою серйозно, краще зосередити всі сили на навчанні. А заробітки в інтернеті з часом, при багажі знань.

     2. Можна стати підприємцем, вказати види діяльності і подавати прибутки. Але тоді прибуток 1000 грн осяде весь десь далеко, не у вашій кишені.

     3. На 1000 грн неможливо створити придатні для життя умови для сім’ї, тому не варто з головою кидатися в онлайн заробіток — про це й писав у статті. Робити варто все плавно, без кардинальних змін, не лишати роботу в офлайні. 1000 ойро звичайно прибуток і йти до нього треба роками.

     4. Не можу провести аналіз українських блогів, оскільки не володію інформацією про їх прибутки. Але було б дуже цікаво для мене знати скільки заробляють українські блоги. Весь день в неті просидіти можливо, саме цим я і займаюсь щодня, це приємніше ніж просидіти на роботі 8-12 годин і слухати шефа ідіота, вдавати вигляд працюючого чи ішачити 8 годин і потім бути звільненим чи недооціненим/недооплаченим, ну і т.д.
     « Проте можна чітко виділити для себе ціль і займатись регулярно, тоді можна і досягти чогось.» — саме так, правильна думка.
     «Я вважав той ресурс додатком до вебмагазину, а не блогом, чи то є інший блог?» — блог http://paschenko.org.ua. Він спочатку робився як додаток, проте блог і магазин можуть існувати і окремо. Мені цікава тематика про техніку для промисловості і садово-паркового господарства, тому і веду його, а в форматі інтернет-магазину неможливо описати всього. Окрім того інет-магазин є спільним бізнесом, а блог мій.

     Відповіcти
     • Може варто зробити реорганізацію?:) Переважно магазин – це основний прибуток:)

      От і мені було б цікаво почитати такий звіт чи статтю про досягнення наших в мережі.

      Відповіcти
     • Податки платити потрібно, але збір податків має бути цивілізованим. Також бюджет має витрачатися на потреби громадян держави. В нас гроші крадуться з бюджету різними семами, тому не має бажання поповнювати чужі і так повні гаманці.

      Відповіcти
        • Я ніколи їм не вірив ні минулим ні нинішнім. Бо я відчув це на власній шкурі хто такі ті політики, навіть дрібні місцеві

         Відповіcти
 2. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare
  to see a great blog like this one nowadays.

  Відповіcти
 3. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is actually
  a terrific website.

  Відповіcти
 4. Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.

  Kudos!

  Відповіcти
 5. Basically to follow up on the update of this subject matter on your web-site and would
  really want to let you know just how much I liked the time you took to generate this useful post.

  In the post, you really spoke regarding how to
  actually handle this concern with all convenience. It would
  be my pleasure to gather some more suggestions from your blog and come up to
  offer other folks what I learned from you. Thank you for your usual great
  effort.

  Відповіcти
 6. Thank you for your website post. Jones and I happen to be saving for a new e-book on this subject matter and your short article has made us
  to save our own money. Your ideas really responded to all our inquiries.

  In fact, in excess of what we had acknowledged before we ran into your great blog.
  My partner and i no longer have doubts including a troubled mind because you
  have attended to the needs right here. Thanks

  Відповіcти
 7. I am really inspired along with your writing talents and also with the layout to your blog.
  Is this a paid subject or did you customize it your self?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is uncommon to peer a nice weblog like this one nowadays..

  Відповіcти
 8. Hi, Neat post. There is a problem along with your website in internet
  explorer, may check this… IE nonetheless is the marketplace leader and a big part of people will leave out
  your fantastic writing due to this problem.

  Відповіcти
 9. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same
  comment. Is there a means you are able to remove me from
  that service? Thanks!

  Відповіcти
 10. Ꮐreat blog you have here but I was curioսs about if yyou knew of
  any forumms that cover thе sаmе topics talked abolut in thіѕ аrticle?
  I’d really love to be a part ᧐f community ᴡhere I can get opinions from other
  knowledgeable people thаt shazrе tthe same interest.
  If you have any recommendations, pleɑse let me know.

  Apρreciɑte it!

  Відповіcти
 11. Hello, Neat post. There’s an issue together with your site
  in web explorer, would test this? IE still is the market chief and a good component to other folks will omit your
  fantastic writing because of this problem.

  Відповіcти
 12. Thanks so much for giving everyone such a nice chance
  to read critical reviews from this blog. It’s usually so sweet and also stuffed with fun for me and my office colleagues to search your
  site more than thrice every week to read through the newest stuff you have.
  Of course, I am actually fulfilled with your remarkable methods you serve.
  Some 1 points in this article are without a doubt the most suitable we have had.

  Відповіcти
 13. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve found
  It positively helpful and it has aided me out loads.

  I’m hoping to give a contribution & help other customers like its aided me.
  Great job.

  Відповіcти
 14. Unquestionably imagine that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest factor to consider of.

  I say to you, I certainly get irked while other
  folks consider worries that they plainly do not
  realize about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing with no need side effect ,
  folks could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 15. This is the right website for everyone who would
  like to understand this topic. You know so
  much its almost tough to argue with you (not that I personally would want
  to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic
  which has been discussed for a long time. Excellent stuff,
  just great!

  Відповіcти
 16. Magnificent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a blog website?

  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent idea.

  Відповіcти
 17. A lot of thanks for your whole work on this website.
  My niece really likes getting into investigations and it’s obvious why.

  Most of us hear all about the lively tactic you make reliable thoughts via
  your web blog and therefore foster response from other ones about this concept plus our own simple princess is without question being taught a
  great deal. Enjoy the remaining portion of the new year.
  You have been doing a powerful job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m really impressed along with your writing abilities as neatly as with the layout in your weblog.
  Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing,
  it’s uncommon to see a great blog like this one nowadays.

  Відповіcти
 18. I enjoy you because of all your valuable effort on this web page.
  My mom really likes setting aside time for investigation and
  it’s really simple to grasp why. A number of us know all regarding the
  dynamic means you deliver both interesting and useful strategies via your blog and as well inspire response from
  visitors about this article and our girl is without question understanding a great deal.
  Enjoy the remaining portion of the new year.

  You’re the one doing a very good job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I am really inspired along with your writing skills and also with the structure
  in your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent high quality writing, it is rare to see a great weblog like this
  one nowadays.

  Відповіcти
 19. I seldom leave responses, but i did some searching and
  wound up here Як заробити гроші в інтернеті —
  блог Максима Пащенко. And I actually do have 2 questions
  for you if it’s allright. Could it be only me or does
  it look as if like a few of these comments look like written by brain dead
  folks? 😛 And, if you are posting at additional sites,
  I’d like to keep up with anything new you have to post. Could you make a list of all of your communal sites
  like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Відповіcти
 20. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a
  blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I came across this in my search for something concerning this.

  Відповіcти
 21. Thank you so much pertaining to giving me personally an update on this topic on your blog.
  Please understand that if a completely new
  post appears or if perhaps any improvements
  occur on the current submission, I would consider reading a
  lot more and knowing how to make good usage of those methods you discuss.
  Thanks for your efforts and consideration of others by making your blog available.

  Відповіcти
 22. I have been browsing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. In my view, if all site owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be much more useful than ever before.

  Відповіcти
 23. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

  Відповіcти
 24. I definitely wanted to develop a quick remark to appreciate you for all
  of the fabulous tips and hints you are placing on this website.
  My considerable internet lookup has finally been honored with
  high-quality concept to share with my two friends.

  I would believe that many of us visitors actually are very much fortunate to live
  in a wonderful community with many perfect individuals with useful points.
  I feel really fortunate to have used your entire site and look forward to plenty of more fabulous times reading here.
  Thanks once again for everything.

  Відповіcти
 25. Hi there superb website! Does running a blog similar to this take a great deal of work?
  I have very little knowledge of programming however I
  had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.

  I understand this is off topic however I just had to ask.
  Appreciate it!

  Відповіcти
 26. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through something like this
  before. So wonderful to discover another person with
  some original thoughts on this subject matter. Seriously..
  thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet,
  someone with a little originality!

  Відповіcти
 27. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into
  it? Any kind of help would be really appreciated!

  Відповіcти
 28. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would
  love to have you share some stories/information. I know my
  subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send
  me an email.

  Відповіcти
 29. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and
  am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

  Відповіcти
 30. I wanted to follow up and allow you to know how great I treasured discovering your website today.
  I would consider it an honor to do things at my office and be able
  to make use of the tips shared on your website and also be involved in visitors’ comments like
  this. Should a position regarding guest article author become on offer at your end, i highly
  recommend you let me know.

  Відповіcти
 31. Normally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and
  do so! Your writing taste has been surprised
  me. Thanks, quite nice article.

  Відповіcти
 32. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague
  who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me breakfast simply
  because I stumbled upon it for him… lol.
  So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your site.

  Відповіcти
 33. The next time I read a blog, Hopefully it does
  not fail me as much as this particular one. I mean, I know it
  was my choice to read, but I really thought you would probably have something interesting to
  say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could
  possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

  Відповіcти
 34. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster
  then most. Can you suggest a good internet hosting provider at
  a honest price? Kudos, I appreciate it!

  Відповіcти
 35. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found
  that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  Відповіcти
 36. Undeniably consider that which you stated. Your favourite justification seemed to be at the
  net the simplest thing to understand of. I
  say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do
  not recognize about. You controlled to hit the nail
  upon the top and defined out the entire
  thing with no need side effect , people can take
  a signal. Will likely be back to get more. Thanks!

  Відповіcти
 37. I was wondering if you ever considered changing
  the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

  Відповіcти
 38. I would like to take the ability of saying thanks to you
  for that professional advice I have enjoyed checking out your site.
  We’re looking forward to the particular commencement of my school
  research and the overall preparation would never have been complete
  without visiting your web site. If I may be of any assistance to others, I’d be pleased to help via what I
  have discovered from here.

  Відповіcти
 39. I precisely wanted to thank you very much yet again. I am not sure the things I would have followed in the absence of those tips
  and hints provided by you directly on such field.
  It had become the intimidating condition for me, however ,
  spending time with your specialised avenue you resolved it took me to leap with delight.
  Now i’m happier for the advice and expect you know what a great job your are getting into instructing most people all through your
  web page. I know that you haven’t encountered all of us.

  Відповіcти
 40. Unquestionably believe that which you said. Your favourite justification seemed to be on the net the easiest thing to be mindful of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as people consider
  worries that they just don’t recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and
  outlined out the entire thing with no need side effect
  , other folks could take a signal. Will likely be back to
  get more. Thank you!

  Відповіcти
 41. My husband and i got really peaceful when Louis
  managed to conclude his inquiry through your ideas he was given while
  using the blog. It’s not at all simplistic just to choose to be
  giving out things that some people could have been making money from.
  We know we now have you to thank for this. The main explanations you have made, the simple blog navigation,
  the friendships you give support to instill – it’s got mostly amazing,
  and it is facilitating our son in addition to our family do think
  that matter is enjoyable, which is certainly pretty important.

  Thanks for everything!

  Відповіcти
 42. This design is wicked! You most certainly know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  Відповіcти
 43. We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your website offered us with useful info to work on. You’ve done
  a formidable job and our whole community will likely be
  grateful to you.

  Відповіcти
 44. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
  I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any tips and hints for
  newbie blog writers? I’d certainly appreciate it.

  Відповіcти
 45. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

  Відповіcти
 46. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Відповіcти
 47. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I
  bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to guide others.

  Відповіcти
 48. Good ? I should certainly pronounce, impressed with your site.
  I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do
  to access. I recently found what I hoped for before you know it in the
  least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who
  add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate.
  Nice task.

  Відповіcти
 49. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a
  blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the
  way!

  Відповіcти
 50. Its like you read my mind! You appear to understand so much about this, like you wrote
  the guide in it or something. I feel that you simply can do with a
  few percent to power the message house a bit, however other than that, that is magnificent blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

  Відповіcти
 51. Thanks a lot for providing individuals with remarkably memorable possiblity to check
  tips from this web site. It’s usually very superb plus stuffed with amusement for me and my office colleagues to search
  your website no less than three times in 7 days to see
  the latest issues you have. And definitely, I am also at all times astounded with all the fantastic strategies you
  serve. Certain two facts on this page are easily the very best I have ever had.

  Відповіcти
 52. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That
  is a really well written article. I will be
  sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll certainly comeback.

  Відповіcти
 53. I do not even know how I finished up here, but I believed this post was once
  great. I do not know who you are however definitely you’re going to a well-known blogger in the event you are not
  already 😉 Cheers!

  Відповіcти
 54. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share
  it with someone!

  Відповіcти
 55. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  Відповіcти
 56. I precisely had to appreciate you all over again. I’m not certain the things that I might have worked on in the absence of
  the type of recommendations documented by you about
  this problem. This was a real daunting crisis for me personally, nevertheless
  witnessing this specialized strategy you treated it made me to
  jump over joy. I am thankful for your service and even have high hopes you know what a powerful job your are
  undertaking instructing the others through the use of a
  web site. I am sure you’ve never come across all of us.

  Відповіcти
 57. I’m just commenting to make you be aware of what a magnificent encounter my cousin’s daughter went through viewing your webblog.
  She mastered some things, which include how it is like to
  possess an awesome helping character to have many people easily learn about several advanced topics.
  You actually exceeded my expectations. Many thanks for imparting
  the warm and helpful, healthy, educational not to mention fun tips about the topic to Janet.

  Відповіcти
 58. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good
  platform.

  Відповіcти
 59. Pretty component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get in fact loved account
  your blog posts. Any way I’ll be subscribing for your augment or even I achievement
  you access consistently rapidly.

  Відповіcти
 60. I have to thank you for the efforts you have put in writing this website.

  I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

  Відповіcти
 61. Attractive part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed
  account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing on your augment and even I success you get admission to constantly fast.

  Відповіcти
 62. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were
  just preparing to do some research on this. We got
  a grab a book from our local library but I think I
  learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful info
  being shared freely out there.

  Відповіcти
 63. Undeniably imagine that which you said. Your favourite justification seemed
  to be at the web the easiest thing to take into account of.
  I say to you, I definitely get irked while other people consider worries that they
  just do not recognise about. You controlled to hit
  the nail upon the highest and also outlined out the whole thing without having side-effects
  , other folks can take a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 64. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if
  you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 65. An intriguing discussion is definitely worth comment.

  I do believe that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people do not
  speak about these topics. To the next! All the best!!

  Відповіcти
 66. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give
  it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my
  followers! Excellent blog and fantastic design.

  Відповіcти
 67. Definitely imagine that that you stated. Your favourite justification seemed
  to be on the internet the easiest factor to be
  mindful of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other people
  consider worries that they plainly do not recognize about.

  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole
  thing without having side-effects , folks can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thank you

  Відповіcти
 68. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool.
  I am impressed by the details that you have on this blog.
  It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web
  page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK!
  I found simply the information I already searched all over the place and just couldn’t come across.
  What a perfect web-site.

  Відповіcти
 69. Thanks for every other informative site. The place else may I am getting that kind of information written in such a
  perfect manner? I have a mission that I’m simply now
  operating on, and I have been at the glance out for such info.

  Відповіcти
 70. I’m really impressed with your writing abilities and also with the layout in your weblog.

  Is that this a paid topic or did you modify it
  your self? Either way stay up the nice high quality
  writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

  Відповіcти
 71. Hello there! This article couldn’t be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will send this information to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks
  for sharing!

  Відповіcти
 72. hello there and thank you for your info ? I have definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise several technical
  issues using this website, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load
  properly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement
  in google and could damage your high quality score
  if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS
  to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again soon.

  Відповіcти
 73. Hi there! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours take a massive amount work?
  I’m completely new to writing a blog however I do write in my journal on a daily basis.

  I’d like to start a blog so I can easily share my
  experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips
  for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

  Відповіcти
 74. Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I’m inspired!
  Very helpful information specially the ultimate section :
  ) I handle such information a lot. I was looking for this certain information for a long time.
  Thank you and best of luck.

  Відповіcти
 75. Hey! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem.

  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

  Відповіcти
 76. I merely wanted to thank you again for this amazing blog you
  have developed here. It’s full of ideas for those who are really interested in this
  particular subject, particularly this very post.
  Your all so sweet in addition to thoughtful of others plus reading
  your website posts is a superb delight with me.

  And that of a generous surprise! Ben and I are going to have
  excitement making use of your recommendations in what
  we must do in a few days. Our record is a mile long and tips will definitely be put to very good use.

  Відповіcти
 77. Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with
  us so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and fantastic design and style.

  Відповіcти
 78. Nice blog right here! Additionally your website lots up very fast!
  What web host are you the usage of? Can I get your affiliate link in your host?

  I want my web site loaded up as fast as yours lol

  Відповіcти
 79. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to subscribe
  to it. Is there anyone else having similar RSS issues?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

  Відповіcти
 80. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to
  be on the internet the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I certainly get irked while people
  consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

  Відповіcти
 81. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I’ve truly loved browsing your weblog posts.
  In any case I will be subscribing for your rss feed and I am hoping you write again very soon!

  Відповіcти
 82. Hi there! This post couldn?t be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

  Відповіcти
 83. Wow, superb blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made blogging glance easy. The full look of your
  site is wonderful, as well as the content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just couldn’t
  leave your website prior to suggesting that I actually enjoyed
  the usual information an individual provide in your guests?
  Is gonna be back ceaselessly in order to investigate cross-check new posts.

  Відповіcти
 84. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring,
  but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist.
  You deserve it friend 🙂

  Відповіcти
 85. Unquestionably believe that which you said. Your favorite
  justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about
  worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people
  could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Відповіcти
 86. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up.

  Do you have any solutions to stop hackers?

  Відповіcти
 87. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will ensure that I bookmark your blog
  and will eventually come back very soon. I want to encourage you to continue your great writing, have a
  nice weekend!

  Відповіcти
 88. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Відповіcти
 89. Thanks a ton for being my instructor on this issue. I enjoyed the article a lot and most of all cherished how you handled the areas I considered to be controversial.

  You are always incredibly kind towards readers like me and
  aid me in my existence. Thank you.

  Відповіcти
 90. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Відповіcти
 91. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending some time to talk about this subject here on your
  site.

  Відповіcти
 92. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and let
  me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is something that not enough people are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

  Відповіcти
 93. I’m writing to let you know of the impressive encounter my girl enjoyed checking your
  site. She came to find so many pieces, which include what it’s like to possess an excellent teaching nature
  to get other individuals effortlessly know specified very confusing subject areas.
  You undoubtedly did more than people’s desires. Thank you for producing
  such warm and helpful, trustworthy, revealing and fun tips
  about your topic to Emily.

  Відповіcти
 94. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I
  receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a
  way you can remove me from that service? Kudos!

  Відповіcти
 95. I’ve been exploring for a little for any high-quality
  articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately
  stumbled upon this web site. Studying this info So i’m satisfied to show
  that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much surely will make certain to do not put out of your
  mind this website and provides it a look regularly.

  Відповіcти
 96. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this website
  with my Facebook group. Chat soon!

  Відповіcти
 97. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I
  am going through difficulties with your RSS.
  I don’t understand the reason why I cannot join it.
  Is there anybody having similar RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

  Відповіcти
 98. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality
  articles or weblog posts on this kind of space .

  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m happy to express that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I
  needed. I most surely will make sure to don’t put out of your mind this web site and give it a look on a continuing basis.

  Відповіcти
 99. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious
  if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance
  is very much appreciated.

  Відповіcти
 100. Normally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled
  me to check out and do it! Your writing style has been amazed me.

  Thanks, quite great article.

  Відповіcти
 101. This is the right site for anybody who would like to find out about this topic.

  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will
  need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been discussed for a long time.
  Excellent stuff, just wonderful!

  Відповіcти
 102. I have been browsing on-line greater than 3 hours today,
  yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners
  and bloggers made good content as you probably did, the net shall be much more helpful than ever before.

  Відповіcти
 103. Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to create a great article…
  but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get nearly anything done.

  Відповіcти
 104. Hey there! This is my first visit to your blog! We
  are a team of volunteers and starting a new project
  in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!

  Відповіcти
 105. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.

  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Відповіcти
 106. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with useful info to work on. You
  have done an impressive task and our whole neighborhood can be thankful to you.

  Відповіcти
 107. Сповіщення: Google
 108. Сповіщення: Cheap rentals in Montenegro
 109. Сповіщення: payday loans
 110. Сповіщення: Adderall For Sale Online
 111. Сповіщення: Mining Rigs
 112. Сповіщення: Buy Chem-Dawg (500mg) Online
 113. Сповіщення: CableFreeTV
 114. Сповіщення: Uganda Gorilla Trekking Budget
 115. Сповіщення: happyruck
 116. Сповіщення: TÜM HABERLER
 117. Сповіщення: https://happyruck.com
 118. Сповіщення: bitcoin wallet card
 119. Сповіщення: virtual card buy with cryptocurrency
 120. Сповіщення: skywalker og brass knuckles
 121. Сповіщення: pure white hennessy for sale
 122. Сповіщення: undetectable fake money for sale
 123. Сповіщення: affiliate millionaire
 124. Сповіщення: ruger guns for sale
 125. Сповіщення: e-cigs for sale australia
 126. Сповіщення: affordable solar generators
 127. Сповіщення: portable power station buying guide
 128. Сповіщення: best solar panel kits 2022
 129. Сповіщення: Stanford Convent School 110044
 130. Сповіщення: coronavirus le monde sous la menace
 131. Сповіщення: memory eclipse
 132. Сповіщення: Buy Percocet Online
 133. Сповіщення: rechargeable rabbit vibrator
 134. Сповіщення: lovers kit
 135. Сповіщення: Magic Mushroom Spores
 136. Сповіщення: walther p99as 9mm for sale
 137. Сповіщення: browning hog stalker 308 for sale
 138. Сповіщення: Uganda Safaris Tours
 139. Сповіщення: beretta 92 compact
 140. Сповіщення: Uganda Safari tours
 141. Сповіщення: buy real driver license
 142. Сповіщення: buy sodium pentobarbital
 143. Сповіщення: ecigarettes
 144. Сповіщення: Buy 5L GBL
 145. Сповіщення: where to buy e-cigarettes online usa
 146. Сповіщення: Kolkata escorts
 147. Сповіщення: Cannabis Oil
 148. Сповіщення: benelli m3
 149. Сповіщення: jericho 941 enhanced
 150. Сповіщення: saint edge
 151. Сповіщення: sig sauer p220
 152. Сповіщення: stiizy battery
 153. Сповіщення: best stiiizy pod
 154. Сповіщення: 2cb powder
 155. Сповіщення: buy sig sauer guns online Australia
 156. Сповіщення: aa12 for sale
 157. Сповіщення: BEST GUNS FOR SALE
 158. Сповіщення: uca.com.vn
 159. Сповіщення: buy gbl online australia
 160. Сповіщення: Monkeys for sale
 161. Сповіщення: Ayahuasca For Sale
 162. Сповіщення: buy cigars online in bulk usa
 163. Сповіщення: beezle extract cartridges
 164. Сповіщення: Последние новости
 165. Сповіщення: Android apps development
 166. Сповіщення: ruger mark 4 lite for sale
 167. Сповіщення: silicone rabbit
 168. Сповіщення: big black dildo
 169. Сповіщення: how to use a g spot vibrator
 170. Сповіщення: buy eu driving licence
 171. Сповіщення: divorce lawyers
 172. Сповіщення: icon airflite kopen
 173. Сповіщення: best sex toys in canada
 174. Сповіщення: sbgv245
 175. Сповіщення: beretta a350 for sale
 176. Сповіщення: Krt vape
 177. Сповіщення: vape carts
 178. Сповіщення: Krt vape
 179. Сповіщення: Buy Synthetic Cannabis Online
 180. Сповіщення: hi point 45 carbine
 181. Сповіщення: Mt Kilimanjaro Trek
 182. Сповіщення: Cryptocurrency wallet
 183. Сповіщення: usd to btc instant exchange
 184. Сповіщення: reddit sex toys
 185. Сповіщення: sugar gliders for sale
 186. Сповіщення: vvc for online shopping
 187. Сповіщення: mortgage refinance formula
 188. Сповіщення: green tip ammo
 189. Сповіщення: wand massagers
 190. Сповіщення: PlayStation 5 for Sale
 191. Сповіщення: mini-14 for sale
 192. Сповіщення: eyup escort
 193. Сповіщення: sex toys accessories
 194. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after browsing through some of the articles I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking
  back often!

  Відповіcти
 195. Сповіщення: google
 196. Сповіщення: download apk app for pc
 197. Сповіщення: free apps for pc download
 198. Сповіщення: app for pc
 199. Сповіщення: free download for windows pc
 200. Сповіщення: free download for windows 8
 201. Сповіщення: pc games for windows 7
 202. Сповіщення: sos
 203. Сповіщення: Herbal Incense Near me
 204. Сповіщення: cz bren 2 for sale
 205. Сповіщення: pocket masturbator
 206. Сповіщення: archive boxes
 207. Сповіщення: glock 28
 208. This design is wicked! You obviously know
  how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

  Відповіcти
 209. Сповіщення: PS5 Digital for Sale
 210. Сповіщення: Safari tours in uganda
 211. Сповіщення: it support rapperswil
 212. Сповіщення: poojaescorts.in
 213. Сповіщення: computer hilfe lachen
 214. Сповіщення: Krt vape
 215. Сповіщення: junk cars
 216. Сповіщення: BERETTA PX4 STORM
 217. Сповіщення: ps5 for sale
 218. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing
  all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic blog!

  Відповіcти
 219. Сповіщення: best cock sleeve
 220. Сповіщення: it doktor pfäffikon
 221. Сповіщення: carihuela
 222. Hey there! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established website like yours require a massive amount work?
  I am brand new to writing a blog but I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions
  or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

  Відповіcти
 223. Сповіщення: Watermelon haupia
 224. Сповіщення: Bubblegum Haupia Strain
 225. Сповіщення: Platinum haupia
 226. Howdy, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.

  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, wonderful site!

  Відповіcти
 227. Fantastic blog you have here but I was wondering if you knew of any
  message boards that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

  Відповіcти
 228. I am curious to find out what blog platform you have been utilizing?
  I’m experiencing some minor security issues with
  my latest website and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

  Відповіcти
 229. My spouse and I stumbled over here different web address and thought I
  might check things out. I like what I see so now i’m following
  you. Look forward to checking out your web page for a second time.

  Відповіcти
 230. I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way
  of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space
  it out better?

  Відповіcти
 231. Hello are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you need any coding expertise to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

  Відповіcти
 232. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about
  a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

  Відповіcти
 233. you’re really a just right webmaster. The website
  loading velocity is incredible. It sort of feels
  that you are doing any unique trick. In addition, The contents are
  masterwork. you have performed a great task
  on this subject!

  Відповіcти
 234. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your blog.
  It seems like some of the written text on your content are running off
  the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening
  to them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Thanks

  Відповіcти

Залишити коментар